Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Harran'daki 'Tarım Köy Projesi'

Geçtiğimiz aylarda yaşanan sel felaketi, TOKİ tarafından yapılması düşünülen konutların yerinin değiştirilmesine neden oldu.

Yeni Şafak Gazetesieçtiğimiz aylarda yaşanan sel felaketi, TOKİ tarafından yapılması düşünülen konutların yerinin değiştirilmesine neden oldu.

Şanlıurfa'nın Harran ilçesinde geçtiğimiz aylarda yaşanan sel felaketi, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığınca, "Tarım Köy Projesi" kapsamında yapılması düşünülen konutların yerinin değiştirilmesine neden oldu.

Alınan bilgiye göre, Harran Belediyesi, konik kubbeli evleri, dünyanın ilk İslam Üniversitesinin kalıntıları ve mimari yapısıyla her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği ilçede, tarihi dokunun korunabilmesi ve konut sıkıntısının aşılması amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın izniyle, TOKİ ile ortaklaşa bir proje geliştirdi. Harran Kalesi ve çevresinde yer alan kümbet evlerin, kaçak yapılardan arındırılabilmesi için hayata geçirilmesi düşünülen "Tarım Köy Projesi" ile ilgili söz konusu bölgede yer alan 200 civarında kaçak yapının sahibiyle görüşüldü. Çoğunluğunu çiftçilerin oluşturduğu bu kişilerin mağduriyetini önlemek amacıyla konutlar, bölgedeki kalabalık aile yapısı, iklim koşulları ve talepler doğrultusunda şekillendirildi. Sembolik taksitlerle vatandaşların ilgisini yeni yapılacak konutlara çekmeye çalışan yetkililer, yöre halkının, "kira öder gibi" ev sahibi olmasına olanak sağlayarak, kaçak yapılaşmanın önüne geçmeyi planlıyor.

50 Bin YTL'ye Konut
Harran Belediye Başkanı İbrahim Özyavuz, yaptığı açıklamada, sel felaketi nedeniyle konutların yerinin değiştirilmesinin, maliyeti de artıracağını söyledi. Konutların yapımı için daha önce Yatılı Bölge İlköğretim Okulu yakınlarındaki arazinin tahsis edildiğini, ancak bu bölgenin selden etkilendiğini anımsatan Özyavuz, "Harran'ın çevresinde geniş tarım arazileri bulunuyor.

Geçtiğimiz aylarda yaşanan sel felaketi, TOKİ tarafından Tarım Köy Projesi kapsamında yapılması düşünülen konutların yerinin değiştirilmesine neden oldu" dedi. TOKİ yetkilileriyle geçtiğimiz günlerde yeniden bir araya gelerek, konutları, doğal afetlere karşı dayanıklı bir alana inşa etmeye karar verdiklerini aktaran Özyavuz, ilçenin kuzey doğusunda yeni bir araziyi imara açmayı kararlaştırdıklarını ifade etti. Belediye meclisinin bu ayki toplantısında konunun ele alınacağını anlatan Özyavuz, şöyle devam etti: "Sel felaketi nedeniyle konutların yerinin değiştirilmesi, maliyeti de artıracak. 300 metrekarelik bahçesi ve 82 metrekarelik oturum alanı bulunan tek katlı bu konutların daha önce 40-45 bin YTL arasında mal olacağını hesaplamıştık.

TOKİ yetkilileri, şu anki koşullarda bu konutların yaklaşık 60 YTL'ye yapılabileceğini söylüyor. Ancak vatandaşların bunu ödemesi mümkün değil. Yeniden yapılacak görüşmeyle bu rakamı 50 bin YTL seviyesine çekmeye çalışıyoruz. "

"Turgut Özal Mahallesi"
İbrahim Özyavuz, projeyle 12 bin yıllık tarihi geçmişi bulunan ilçenin mimari dokusunu koruyabilmeyi ve yaşatmayı amaçladıklarını söyledi. Konutlar için müracaatları kabul etmeye başladıklarını bildiren Özyavuz, toplam 200 konuttan oluşan projeyle ilgili inşaat çalışmalarının birkaç ay içerisinde başlayacağını ve konutların 15 ay içinde teslim edileceğini kaydetti. 1000 YTL peşinat veren vatandaşların aylık 300-350 YTL tutarında taksitlerle ev sahibi olacağını ifade eden Özyavuz, "Belediye olarak bu projeyi önemsiyoruz. Proje sayesinde tarihi mekanlar, kaçak yapıların etkisinden kurtulacak. Vatandaşlarımız bölgenin şartlarına göre şekillendirilen evlerde oturma imkanına kavuşacak" dedi.

Özyavuz, konutların inşa edileceği mahalleye 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ismini vermeyi düşündüklerini de sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/harrandaki-tarim-koy-projesi_51571.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!