Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

Hasankeyf Kalesi'ni Korumak...

Hasankeyf Çarşısı Yenileniyor

Doğa Derneği ve Hasankeyf Belediyesi, birçok olanaktan yoksun haliyle bile yılda 2 milyon turist çeken Hasankeyf için Hasankeyf çarşısını iyileştirme seferberliğini hayata geçiriyor.

yapi.com.tr
Hasankeyf Çarşısı Yenileniyor

Ilısu Barajı'nın suları altında kalma tehdidi ile karşı karşıya kalan, doğu ve batı uygarlıklarının temeli Hasankeyf'in eski çarşısı imece ile yenileniyor. İnsanlığın en değerli kültürel varlıklarından biri, Türkiye"nin güneydoğusundaki en etkileyici doğa ve kültür mirası Hasankeyf"e yıllardır hiçbir yatırım yapılmıyor. Birinci derece arkeolojik sit alanı olan ve 1960"lı yıllardan bu yana Ilısu Barajı"nın suları altında kalma tehlikesi ile karşı karşıya kalan kentte; halk barajın belirsizliğinin yarattığı olumsuz ortamda, ciddi ekonomik sıkıntılar içerisinde yaşıyor.

Doğa Derneği ve Hasankeyf Belediyesi, birçok olanaktan yoksun haliyle bile yılda 2 milyon turist çeken Hasankeyf için Hasankeyf çarşısını iyileştirme seferberliğini hayata geçiriyor. Bu çalışmayla çarşıda yer alan tüm bina cephelerinin onarımları, boyaları ve bakımları yapılacak. Sokağın bütününü kapsayan ahşap gölgelikler takılarak, Hasankeyf"e özel tasarlanan ahşap tabela ve aydınlatmalar asılacak.

Doğa Derneği Hasankeyf Kampanya Sorumlusu Derya Engin, "Hasankeyf"i de içine alan Dicle Vadisi, UNESCO"nun on "Dünya Mirası" kriterinin dokuzunu birden sağlayan dünyadaki tek yer. Hasankeyf ve Dicle Vadisi"nin UNESCO Dünya Mirası ilan edilmesini talep ediyoruz. Hasankeyf Çarşısı, kentin can damarı. Bu çarşının tarihi dokusunun iyileştirilmesi Hasankeyf"te yaşama kararlılığımızı daha da çoğaltacak." diye konuştu.

Çarşı esnafından Ömer Güzel, ise "Bu proje ile çarşımıza renk gelecek, hayat gelecek. Çalışmaların tamamlanmasını merakla bekliyoruz. Tüm çarşı esnafı olarak onarımları, boyamaları el birliği ile yapacağız, Hasankeyf"e birlikte can vereceğiz" dedi.

ETİKETLER: kurum koruma
http://www.yapi.com.tr/haberler/hasankeyf-carsisi-yenileniyor_86995.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!