Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Hasankeyf için Duyarlılık Çağrısı

Sezen Aksu, hayranlarını Ilısu Barajı suları altında kalması gündemde olan Hasankeyf konusunda duyarlı olmaya çağırdı. Aksu, "Bu insanlık suçuna dahil olmayalım" dedi.

Milliyet Gazetesi
Hasankeyf için Duyarlılık Çağrısı

KM Açıkhava konserlerinde şehitler için yazdığı şiiri okuyarak hayranlarına duygusal anlar yaşatan Sezen Aksu, bir kez daha güncel bir soruna el attı. "www.sezenaksu.com.tr" adresli sitesi için bir yazı kaleme alan Sezen Aksu, sevenlerini Hasankeyf konusunda duyarlı olmaya çağırdı. Hasankeyf'in önümüzdeki günlerde GAP yapılanması kapsamında gündeme gelen Ilısu Barajı projesi ile sular altında kalabileceğini hatırlatan Aksu şu ifadeleri kullandı:

'Zaman bu zaman'

"Yüzyıllardır mağaralarından süzülen eski uygarlıkları bağrında taşıyor Hasankeyf Anadolu'da. Son yıllarda mücadele ettiği sorumsuz yerleşim ve betonlaşma tehlikelerine inat, asırlarla ifade edilen bir kültürel geçmişin izlerini zorla da olsa korurken, Hasankeyf şimdi de sularla boğuşacak.

Gözlerden sakınıp inci tanesi gibi korumak bir yana dursun, 'medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar' kalan son dişiyle de sulara gömecek Hasankeyf'i anlaşılan. 'Korunmaya müsait yer' anlamını taşıdığı için almış adını Hasankeyf. O dönemlerden bile galip gelip sakınabilmiş dokusunu. Bu meydan okuma, 21. yüzyılın başlarında 'ismi açıklanmayan' Alman bir finansörün desteğiyle sularda kaybolmak için değildi elbet, olmamalı.

Hepimizin kökleri yatıyor Hasankeyf'te. İnsan olmanın ayrıcalığı var ise eğer, bu ayrıcalığın hakkını vereceğimiz zaman bu zaman.
Bunun farkına varmış toplumların temsilcileri, 'Hasankeyf katliamında' rol almamak için çoktan geri çekildiler; çevre birliklerinin ve kendi kamuoylarının duyarlılığına seyirci kalmadılar. Bu insanlık suçuna dahil olmayalım lütfen."

http://www.yapi.com.tr/haberler/hasankeyf-icin-duyarlilik-cagrisi_55056.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!