Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Hasankeyf Taşınamaz

Hasankeyf'de ve Güneydoğu Anadolu’nun pek çok arkeolojik alanında kazı başkanlıklarında görev yapmış olan Alman Arkeoloji Enstitüsü üyesi arkeolog Andreas Schachner, Hasankeyf’in başka bir alana taşınmasının mümkün olmadığını söyledi.

Hürriyet Gazetesi
1 Hasankeyf Taşınamaz

b>Hasankeyf'de ve Güneydoğu Anadolu’nun pek çok arkeolojik alanında kazı başkanlıklarında görev yapmış olan Alman Arkeoloji Enstitüsü üyesi arkeolog Andreas Schachner, Hasankeyf’in başka bir alana taşınmasının mümkün olmadığını söyledi.

Şu anda Hattuşaş kazı başkanlığını vekaleten sürdüren Schachner, Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç’un, "Hasankeyf’in keyfini bozmayacağım. Biz o barajı yapacağız; ama Hasankeyf’in bir tek taşı zayi olmayacak" sözlerine "Bütün kültürel yapıyı kazmak ve taşımak gibi bir imkan yok. Sadece belirli eserler taşınabilir" yanıtı verdi.

Türkiye'nin ikilemi
Ilısu Barajı’nın bölge için gerekli ise yapılmasının da bir ihtiyaç olduğunun altını çizen Schachner, bu durumun Türkiye’nin bir ikilemi olduğunu vurguladı. Schachner, barajların bölgenin kalkınmasında önemli bir unsur olduğuna da dikkat çekerek, "Keban, Atatürk Barajı olmasaydı, bu alandaki kazılar da olamayacaktı" dedi.

Dünyada tartışılıyor
Barajlar ve arkeoloji konusunda her ikisini de dengeleyecek bir ara yol bulunması gerektiğini belirten Schachner "Politik bir durum söz konusu ve istikrarlı bir politika yok. O barajın orada gerekli olup olmadığı iyi araştırılmalı. Bu bütün dünyanın bir ikilemidir. Ülkenin kendini geliştirmeye de tarihi alanlarını korumaya da hakkı var. Bunun arası bulunmalı. Almanya’da da bu konuda çok tartışmalar ortaya çıkıyor. Tarihi alanların üzerine yol gibi çalışmalar yapılabiliyor" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/hasankeyf-tasinamaz_47314.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • HASANKEYF BARAJ YAPILMAMALI. HASANKEYF TARİHİ BİR KENTTİR SULARA GÖMÜLMESİ BÜYÜK BİR TARİH FACİASIDIR + HASANKEYF TARİHİ TAŞINAMAZ. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 50 Sistemi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!