Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Hasankeyf Kalesi'ni Korumak...

Hasankeyf Turizme Açılıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı inceleme kurulu, geçen yıl turizme kapatılan Batman’ın Hasankeyf ilçesinde geçen hafta yaptığı incelemeyi tamamladı. Kurul hazırladığı raporda, bölgenin nisan ayı içerisinde turizme açılabileceğine karar verdi. Hasankeyf geçen yıl 13 Temmuz 2010 tarihinde büyük bir kaya parçasının kopması ve 1 kişinin hayatını

Radikal Gazetesi
Hasankeyf Turizme Açılıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı inceleme kurulu, geçen yıl turizme kapatılan Batman’ın Hasankeyf ilçesinde geçen hafta yaptığı incelemeyi tamamladı. Kurul hazırladığı raporda, bölgenin nisan ayı içerisinde turizme açılabileceğine karar verdi. Hasankeyf geçen yıl 13 Temmuz 2010 tarihinde büyük bir kaya parçasının kopması ve 1 kişinin hayatını yitirmesinin ardından turizme kapatılmıştı. Bölgenin turizme kapatılması, geçimini turizmle kazanan bölge sakinlerini zon duruma sokarken Kültür ve Turizm Bakanlığı bir heyet oluşturarak çalışmalara başlamıştı.

Aralarında, Röleve Anıtlar Müzeler ve Kazılar Daire Başkanlığı, Kurullar Daire Başkanlığı ile Kültür Varlıkları Müzeler Genel Müdürlüğü’nden iki genel müdür yardımcısı, Diyarbakır Kültür Varlıkları Dairesi Genel Müdürü, DSİ Ilısu Bölge Müdürü, Batman Üniversitesi Jeoloji Bölümü öğretim görevlileri Rektör Prof. Dr. Abdüsselam Ulucam’ın bulunduğu Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın oluşturduğu 38 kişilik bilimsel kurulu, çalışmalarını tamamladı. Geçen hafta antik kent Hasankeyf’te incemelerde bulunan kurul, acil önlem ve müdaheleye yönelik 3 günlük çalışma sonunda, bir rapor hazırladı.

Çatlaklara 2.1 milyon lira

Kazı Başkanı Uluçam, nisan ayında antik kentin turizme açılabileceğini söyledi. Bakanlığın göndereceği 2 milyon 100 bin TL’lik ödenekle çatlaklıkların görüldüğü kayalıkların elden geçirileceği ve yıkım tehlikesi olan orta kapının güçlendireceğini belirten Prof. Dr. Uluçam, “Kurul Hasankeyf’te yapılacak acil önlemleri bir bir ele aldı. Orta kapı güçlendirilecek. DSİ, jeofizik harita hazırlayacak. İlk defa kayalıkların analizi yapılacak. Kayalıkların korunmasına yönelik de ciddi çalışmalar yapılacak. Yine antik kentteki evler de Kültür Varlıkları Müdürlüğü’nce belgelenecek. Büyük saray, küçük saray ve evlerde restorasyon çalışmalarına hız verilecek. Geçen yıl GAP İdaresi’nin ayırdığı 1 milyon 730 bin TL’lik ödeneğin bir bölümünü bu yılki çalışmalarda kullanacağız” dedi.

‘Dokunursan tuzla buz olur’

Hasankeyf ile ilgili tartışmaların en önemlilerinden biri de baraj suları altında kalacak eserlerin taşınıp taşınamayacağı. Kazı Başkanı Prof. Dr. Uluçam, ‘eserlerin yerinde korunması’ gerektiğini söyledi:

“Hasankeyf’teki eserlere dokunulduğunda tuz-buz olacağını defalarca söyledik. Yine de söylüyoruz. Zeynel Bey Türbesi şayet taşınırsa etrafındaki iki Artuklu, biri Osmanlı’ya ait üç medrese de taşınmalıdır. İki minare, iki taç kapı ve dört mihrap dışında Hasankeyf’te hiçbir şey taşınamaz. Yine bir zaviye, bir kervansaray, aş evi, mescit ve hamam da var. Peki bu eserler nasıl taşınacak? Bu yıl yapılacak kazı çalışmalarında Dicle Nehri kenarında Hıristiyanlık dönemine ait yerleşim alanında önemli kalıntıları gün ışığına çıkarmaya çalışacağız. Tarihi ilçede kazı yapılacak bir-iki yer kaldı. Şu anda konutların bulunduğu alanın altında Roma, Artuklu, Büyük Selçuklu ve diğer kültürlerin de izi çıkabilir. Fakat istimlak alanı olmadığından konutların olduğu bölgede kazı yapamıyoruz.”

ETİKETLER: arkeoloji koruma
http://www.yapi.com.tr/haberler/hasankeyf-turizme-aciliyor_85142.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!