Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Hasankeyf ve Allianoi’ye Umut Işığı

Danıştay 6. Dairesi, “Hasankeyf’in taşınması ile Allianoi’nin üzerinin mille kaplanarak su altında kalmasına” neden olacak Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Yüksek Kurulu’nun ilke kararını iptal etti. Allianoi Kazı Başkanı Doç. Dr. Ahmet Yaraş, “Kararın sevindirici olduğunu ve Koruma Kurulu’nun ilke kararlarına dayanarak almış olduğu kararların

Milliyet Gazetesi
1 Hasankeyf ve Allianoi’ye Umut Işığı Foto: Mesut TUFAN / yapi.com.tr

Danıştay 6. Dairesi, “Hasankeyf’in taşınması ile Allianoi’nin üzerinin mille kaplanarak su altında kalmasına” neden olacak Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Yüksek Kurulu’nun ilke kararını iptal etti. Allianoi Kazı Başkanı Doç. Dr. Ahmet Yaraş, “Kararın sevindirici olduğunu ve Koruma Kurulu’nun ilke kararlarına dayanarak almış olduğu kararların geçerliliğini yitirdiğini” söyledi.

3 yıl önce alındı

Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu, 2006 yılında 717 sayılı 3 maddelik bir ilke kararı almıştı. Bu karara göre, “ilke kararının alındığı tarihte yapımına başlanmış veya yapımı tamamlanmış, alanında taşınmaz kültür varlıkları ile arkeolojik Sit alanları bulunan baraj inşaatlarında taşınmaz kültür varlığının yerinde korunma, taşıma ve su altında koruma seçeneklerine göre yapılacak projeler hakkında bölge koruma kurulları tarafından karar verilmesini” öngörüyordu.

Eserler taşındı

Bölge koruma kurulları da bu yeni ilke kararı uyarınca kamuoyunda çok tartışılan Hasankeyf ve Allianoi’de bir dizi kararlar aldı. Bu kararlara göre, Hasankeyf’te eserlerin bir başka yere taşınmasına karar verildi. Allianoi’de ise antik kentte hâlâ karkeolojik kazıları devam eden eserlerin üzerinin mille kaplanması istendi.

Çok olumlu karar

Allianoi Kazı Başkanı Doç. Dr. Ahmet Yaraş ise, “Çok olumlu bir karar. Hukukun zaferi. Bundan önce İzmir Bölge Koruma Kurulu’nun almış olduğu kararların hepsi iptal oldu. Allianoi’nin üzerinin çamurlu mille kaplanma kararı, geçerlilğini yitirdi. Allianoi’nin henüz yüzde 20’sini kazabilmiştik. Biz 5 yıl kazı izni verilmesini ve ondan sonra kurulun karar vermesini istiyorduk. Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan bu yıl kazılara devam iznin verilmesini bekliyoruz” dedi.

Faaliyetler hemen durdurulmalı

Allianoi Girişim Grubu’nun ilke kararına yönelik itirazı üzerine Danıştay 6. Dairesi, ilke kararını iptal etti. Allianoi Girişim Grubu konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Daha önceki ilke kararıyla yapılan düzenleme aslında koruma değil, korumama ya da yok etmeyi öngörüyordu. Bu karara dayanılarak Hasankeyf’in taşınması, Allianoi’nin de mille kaplanıp suya gömülmesi için koruma kurulu kararları alınmış, Allianoi’de çamurlu suya gömme işleminin hazırlığı hızla sürmektedir. Danıştay kararıyla, bu işlemlerin tamamının hukuksal dayanağı çökmüştür. İptal edilen karara dayanılarak alınan Bölge Koruma Kurulu kararları hemen geri alınmalı, bu kararlar doğrultusunda başlatılan faaliyetler hemen durdurulmalıdır.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/hasankeyf-ve-allianoiye-umut-isigi_67007.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Arkeolojik kazılar bitinceye kadar verilen sürenin uzatılması gerekir diye düşünüyorum. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!