Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Allianoi için Umut Işığı mı?

İzmir 4. İdare Mahkemesi, 12 Mayıs 2010 tarihli kararıyla İzmir II. Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun almış olduğu 25 Eylül 2009 tarihli kararın yürütmesini durdurdu. Mahkemenin 12 Mayıs 2010 tarihli kararında gerekçe olarak, “…kararın dayanağı olan ilke kararları Danıştay tarafından iptal edildiğinden Koruma Kurulu

yapi.com.tr
Allianoi için Umut Işığı mı?

STRONG>İzmir 4. İdare Mahkemesi, İzmir II. Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun almış olduğu 25 Eylül 2009 tarihli kararın yürütmesini durdurdu. Mahkemenin 12 Mayıs 2010 tarihli kararında gerekçe olarak, “…kararın dayanağı olan ilke kararları Danıştay tarafından iptal edildiğinden Koruma Kurulu kararının hukuksal dayanağını yitirdiğini, hukuka aykırı kararın uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceğinden…” deniliyor.

Kararı değerlendiren Allianoi Girişim Grubu, en geç 30 gün içinde yargı kararının uygulanmasını, Allianoi’yi suya gömecek her türlü hazırlığın durdurulmasını ve Allianoi’yi suya gömme ısrarından vazgeçilmesini beklediklerini açıkladı. Grup adına konuşan İffet Diler, "Toprağın altındaki vazgeçilmez kültürel birikimine sırt dönmekte sakınca görmeyen yöneticiler, Allianoi’un gözlerden uzak tutulabilmesi için her türlü ziyareti yasaklamış ve  ALLIANOI’u adeta kaderine terketmişlerdir" dedi ve "Acaba Allianoi’nin kendiliğinden yıkıma uğraması mıdır hedeflenen?" diye sordu.

Bergama’da UNESCO Dünya Mirası listesine girebilmek adına çalışmalar yapıldığını anımsatan Diler, "Bergama, Allianoi olmadan eksiktir! Allianoi’de bilimsel çalışmalara izin verilsin; kazılar başlasın" çağrısında bulundu.

ETİKETLER: arkeoloji
http://www.yapi.com.tr/haberler/allianoi-icin-umut-isigi-mi_80271.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!