Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Hasankeyf’te Kazı Çalışmaları Başladı

Geçmişinin Asur ve Urartulara kadar indiği tahmin edilen ve yaklaşık 40 medeniyetin geçtiği antik kent Hasankeyf’te kazı çalışmaları başladı. Zeyn

zamaneçmişinin Asur ve Urartulara kadar indiği tahmin edilen ve yaklaşık 40 medeniyetin geçtiği antik kent Hasankeyf’te kazı çalışmaları başladı.

Zeynaliye mevkiinde başlayan kazı çalışmaları eski cami, kale ve eski yerleşim merkezi olduğu tahmin edilen yamaçlarda 4 değişik noktada sürdürülüyor. Van 100.Yıl, Atatürk, Dicle ve Harran üniversitelerinden toplam 29 öğretim görevlisi, 90 öğrenci ve 150 işçinin görev aldığı kazılar 15 Ekim’e kadar devam edecek.

Oluş Arık’tan sonra Bakanlar Kurulu kararıyla Hasankeyf kazı ekibi başkanlığına getirilen Prof. Dr. Abdüsselam Uluçam, araştırma ve temizleme çalışmalarından sonra Zeynaliye mevkiinde ilk çalışmayı başlattı. Uluçam, Hasankeyf’te yapılacak çok iş olduğunu belirterek, çalışmaların 4 noktada sürdürüleceğini ifade etti. “Hasankeyf’in tarihini gün yüzüne çıkarmak için, elimizden gelen gayreti göstereceğiz.” diyen Prof. Dr. Abdüsselam Uluçam, “Hasankeyf’te çalışmalar daha uzun yıllar alabilir. Kent çok geniş bir alana yayılmış. Kısa sürede çalışmaları bitirmek çok kolay değil.” şeklinde konuştu.

Antalya Müzesi Genel Müdürlüğü’nden Hasankeyf’te görevlendirilen arkeolog Azize Yener, çıkarılan eserlerin kazı evlerinde korunacağını ve çok ince araştırmalarda bulunacaklarını belirtti. Geçen yıl da bir çok eserin koruma altına alındığını belirten arkeolog Azize Yener, bu yıl yapılacak kazıların daha iyi geçeceğini söyledi

Hasankeyf kazıları için bu yıl ödenek sıkıntısı bulunmadığını belirten Vali Efkan Ala ise, “Kazı çalışmaları için şuan kullanılmaya hazır 1 trilyon hazır para bulunuyor. Ayrıca DSİ ve değişik kuruluşlardan da kaynak temin edilebilir.” dedi.

Kazı çalışmaları ile Hasankeyf’te işsizlik sorunu da kısmen çözüldü. Toplam 240 işçiden her ay 80’i çalışacak. Tek gelir kaynağı turizm olan Hasankeyfliler kazı çalışmalarının başlamasına sevindi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/hasankeyfte-kazi-calismalari-basladi_14779.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!