Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Hasankeyf’te Kazılara Ödenek Engeli

Batman’ın Hasankeyf ilçesindeki tarihi eserlerin günyüzüne çıkarılması amacıyla düzelenenen kazıların bu yılki bölümüne, bir türlü başlanamadı.

NTV-MSNBC
Hasankeyf’te Kazılara Ödenek Engeli

br/> Batman’ın Hasankeyf ilçesindeki tarihi eserlerin günyüzüne çıkarılması amacıyla düzelenenen kazıların bu yılki bölümüne, bir türlü başlanamadı.

1 Haziran’da başlaması gereken kazıların, ödeneğin kazı ekibinin hesabına aktarılmaması nedeniyle başlanamadığı öne sürüldü.

Geçen yıl Prof.Dr AbdÜsselam Uluçam ve ekibine devredilen Hasankeyf’teki kazıların bu yılki bölümünün, 1 Haziran’da başlaması gerekiyordu. Ancak kazılara, ayın ortasına gelinmesine rağmen hala başlanamadı.

Geçen 15 Temmuz’da başlanan kazı çalışmalarının bu yıl çok yönlü sürdürüleceği belirtildi. Kazılar bu yıl Zeynelbey Türbesi, Menzil Külliyesi ve içkaledeki Büyük saray çevresinde yapılacak. Ancak, 20 kişilik bilim kurulu ve 186 öğrencinin katılacğı kazılar bir türlü başlamadı.

Kazıların başlamamasınını nedeninin ise, ödeneğin ekibin hesabına aktarılmaması olduğu öne sürülüdü. Ekip, kazılara başlamak için, yaklaşık 1.5 trilyon tutarındaki ödeneği bekliyor.

Kazı çalışmalarının gecikmesinden en çok, ekipte çalışan ilçe sakinleri şikayetçi. İlçe sakinleri, kazı boyunca ekiple çalışarak, kazandıkları parayla ailelerini geçindirdiklerin belirterek, kazıların biran önce başlamasını bekliyor. İlk defa 1985 yılında başlanan ve 1991 yılında, güvenlik nedeniyle ara verilen kazılar, 1998’de yeniden başlamıştı.http://www.yapi.com.tr/haberler/hasankeyfte-kazilara-odenek-engeli_28623.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!