Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Hasankeyf'te Taşınamayacak Eserleri Cam Fanusa Alalım

Ilısu Baraj göleti altında kalacak olan tarihi Hasankeyf İlçesi'ndeki bazı tarihi yapıların taşınıp taşınamayacağı tartışmaları yapılırken, AKP Diyarbakır İl Başkanı Abdurahman Kurt, Hasankeyf'in kurtarılması için DSİ Genel Müdürü Veysel Eroğlu'na öneri raporu sunduklarını söyledi.

Vatan Gazetesiatman'da Valilik yaptığı dönemde Hasankeyf için uzun uğraşlar veren Diyarbakır Valisi Efkan Ala, taşların numaralandırılması ile Selçuklu dönemine ait eserlerin taşınabileceğini söyledi. Ilısu Baraj göleti altında kalacak olan tarihi Hasankeyf İlçesi'ndeki bazı tarihi yapıların taşınıp taşınamayacağı tartışmaları yapılırken, AKP Diyarbakır İl Başkanı Abdurahman Kurt, Hasankeyf'in kurtarılması için DSİ Genel Müdürü Veysel Eroğlu'na öneri raporu sunduklarını söyledi. Kurt, taşınamayacak tarihi yapıların dev cam fanuslarla korunabileceğini savunarak şunları söyledi:

"DSİ Genel Müdürü ve bölge müdürüne önerimizi sunduk. Tarihi yapıları taşıyamıyorsak o zaman onları olduğu gibi koruma şanmımız olabilir. Bunu da bu eserlerin cam fanuslara alarak yapabiliriz. Hatta gerekirse bunların içerisine asansör bile yapılarak su altında bunlar gezilebilir. Bir nevi su altı müzesi oluşturulmuş olur. Tarihi eserlerin taşınması için 25 milyon Euro para ayrılmış. Bu büyük rakamdır. DSİ'nin bizim önerimiz üzerinde çalışma yapmasını istedik."

Batman'da Valilik yaparken Hasankeyf için uzun uğraşlar veren Diyarbakır Valisi ise, taşınıp taşınamayacağı tartışması için, "Orada Selçuklu Dönemi'ne ait yapılar taşınabilir. Bunu bilim adamları da söylüyor. Yapılardaki taşlar tek tek numaralandırılarak ve bu taşların birbirlerine kaynaşması için kulanılan malzeme incelenerek mümkün olabilir. En azından Selçuklu Dönemi'ne ait eserlerin kurtarılabiliceğine inanıyorum" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/hasankeyfte-tasinamayacak-eserleri-cam-fanusa-alalim_47711.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!