Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

Örnek Bir Kent: Yalova

Hasta Kent Adapazarı

Depremzede kent Adapazarı'nda altyapı çalışmaları hâlâ tamamlanamadı. Kentte 24 saat eksik olmayan toz yüzünden solunum yolu hastalıkları yoğun gör

Radikalb>Depremzede kent Adapazarı'nda altyapı çalışmaları hâlâ tamamlanamadı. Kentte 24 saat eksik olmayan toz yüzünden solunum yolu hastalıkları yoğun görülüyor
Deprem felaketinin üzerinden üç yıl geçmesine karşın Adapazarlılar, depremin yarattığı yıkımın içinde yaşıyor. Belediyenin astığı afiş ve pankartlarda 'Gece bitti, gün aydınlanıyor' yazarken depremzedeler, üç yıldır kışın çamur, yazın ise toz bulutunun içinde yaşıyor. Kentin kirliliği nedeniyle solunum yolu hastalıklarında büyük artış yaşanıyor. Depremin, altyapısının yüzde 85' ini kullanılamaz hale getirdiği Adapazarı dev bir şantiye görünümünde ve günlük yaşam sorunlar ile dolu. Kentin bütün sokakları ve caddeleri çukurlar ile dolu. Altyapı çalışmaları nedeniyle trafik sürekli kilitleniyor. Toplu ulaşım araçları, ara sokaklarda yol alarak sefer yapmaya çalışıyor. Pek çok sokakta iş makineleri çalışıyor, kanalizasyon ve su boru hatları tamamıyla yenileniyor. Sokaklar sürekli toz ile kaplı. İnsanlar, zorlukla nefes alırken belediye tarafından asılan bilboitlardaki afişlerde ve pankartlarda 'Gece bitti, gün aydınlanıyor. Kalıcı asfalt çalışmaları başladı' yazıyor. Belediye, tozu bastırmak için sürekli yerleri ıslatıyor. Bu da çamura yol açıyor.


'Bitti bitiyor' derken
Belediye yetkilileri, Adapazarı'nda zarar gören altyapı yerine yapılan kanalizasyon ve su şebekesinin yüzde 95'inin tamamlandığını ifade ediyor. Belediyenin müteahhit firma ile yaptığı anlaşma gereğince asfaltlama çalışmalarının da beş ayda bitirilmesi gerekiyor. Ancak toz ve çamur içinde geçen üç yılın insan sağlığında neden olduğu zararlar her geçen gün artıyor. Hastanelerdeki yetkililer, özellikle solunum yolu hastalıklarında büyük artışın yaşandığını ifade ediyor.


'Hastalar iyileşemiyor'
Adapazarı'nda incelemelerde bulunan ve Adapazarı'nda yaşayan çok sayıda hastayı tedavi eden Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Elif Dağlı, çevre koşullarındaki sağlıksızlık nedeniyle hastaların iyileşemediğini ifade ediyor. Kentin yazın toz ile kaplandığını ifade eden Dağlı, "Adapazarı bölgesinden çok fazla hastamız oluyor. Diğer bölgelerden 3 kat daha fazla solunum hastalıkları yaşanıyor, bu bölgede.
Biz hastalarımıza ilaç tedavisinin yanı sıra temiz çevre koşulları öneriyoruz. Ancak insanlar için bu mümkün değil. İnsanlar, evlerini temizledikten bir saat sonra tamamen toz ile kaplandığını, sokakta zor nefes aldıklarını anlatıyor. Olumsuz çevre koşulları nedeniyle ilaç tedavisi de işe yaramaz bir hale geldi. Ayrıca kenti kaplayan toz, kanalizasyon atıklarındaki mikropları da içinde taşıyor. Tozlaşmayla insanlarda mikrobik enfeksiyonlar oluşuyor. Ayrıca depremden öncede hastamız olan pek çok insanın artık tedavi parası yok" diye konuştu.


'Toz-mikrop taşıyor'
Adapazarı Depremzedeler Derneği Başkanı Yıldız Önem ise dürümü şöyle anlatıyor: "Üç yılda bir adam ileri gidilemedi. Ailemdeki iki kişiye ve bana mikrobik enfeksiyon teşhisi kondu. Doktorlar, kentteki tozun taşıdığı mikroplar nedeniyle hastalandığımı söyledi. Kentin büyük çoğunluğu hasta" diye konuştu. Adapazarı'nda yaşayan Fatma Özbalaban ise "Çocuklarım sürekli hasta. Yollar ya çamur ya da toz. Çakıllar üzerinde yürümekten bıktık."

http://www.yapi.com.tr/haberler/hasta-kent-adapazari_1441.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!