Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Hastane Kanalizasyonunu Nehre Bağlamışlar

2017 yılında açılan Soma Devlet Hastanesi kanalizasyon sisteminin, 300 metre mesafedeki atık su arıtma tesisi yerine, Bakırçay Nehri’ne bağlandığı ortaya çıktı.

yapi.com.tr
Hastane Kanalizasyonunu Nehre Bağlamışlar

24 Şubat 2017 günü hizmete giren Yeni Soma Devlet Hastanesi kanalizasyon sisteminin Bakırçay Nehri'ne bağlandığı saptandı. Skandal, Avukat Yüksel Atıcı'nın tespiti ve yazdığı dilekçe ile ortaya çıktı. Manisa Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi, dilekçeye verdiği yanıtta, kanalizasyonun nehre akıtıldığını doğruladı.

Sözcü’den Gökmen Ulu’nun haberine göre; Yüksel Atıcı yaşananları şöyle anlattı: “Bakırçay Nehri'nin kenarında benim de zeytin tarlalarım bulunuyor. Bir gece yarısı tarlama iş makinelerinin girdiğini, kanal açıp, kanalizasyon boruları döşediklerini gördüm. Orada bulunan müteahhit firmanın şantiye şefine, ‘300 metre ileride atık su arıtma tesisi var, niçin oraya bağlamıyorsunuz?’ diye sordum. ‘Orası henüz tam kapasite ile faaliyete geçmedi, geçici olarak kanalizasyonu nehre boşaltacağız’ dedi.

Benim tarlama herhangi bir izin almadan veya kamulaştırma yapmadan girerek bu işlemi yapmaları hukuka aykırı. Ben tarlama müdahaleyi sorun etmedim, dava açmadım ama çevre ve halk sağlığının daha önemli olduğunu düşünerek harekete geçtim.

2 Aralık 2020'de Soma Kaymakamlığı'na dilekçe yazdım. 12 Ocak 2021'de dilekçeme MASKİ tarafından yanıt verildi. Teknik yetersizlikten dolayı kanalizasyonun atık su arıtma tesisine bağlanamadığı ifade edilerek, nehre akıtıldığı doğrulandı.”

Kanalizasyon tamamlanmadan nasıl kabul edildi?
Cumhuriyet Halk Partisi Soma İlçe Başkanlığı, basın açıklaması yaparak, MHP'li Manisa Büyükşehir Belediyesi yönetimine tepki gösterdi. CHP İlçe Başkanı Levent Elbinsoy, tıbbi atıkların da kanalizasyon marifeti ile nehre karıştığını öne sürdü.

Binlerce çiftçinin nehri tarımsal sulamada kullandığını vurgulayan Elbinsoy, halk sağlığının büyük tehlike altında olduğunu açıkladı. Elbinsoy, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na ve MASKİ yönetimine, “Soma Devlet Hastanesi'nin mevcut kanalizasyon sistemi projeye uygun mudur?” diye sordu.

Elbinsoy, “Hastanenin kanalizasyon sistemi tamamlanmadan kabulü ve açılışı nasıl gerçekleştirilmiştir? Mevcut durum bilindiği halde neden tedbir alınmamıştır? Kusuru olan yetkililer hakkında yasal işlem başlatılmış mıdır?” sorularını yöneltti. CHP Soma İlçe Başkanı; hastane atıklarının Bakırçay'a boşaltılmasının derhal önüne geçilmesi için belediyenin yanı sıra Sağlık Bakanlığı'nı da göreve davet etti.

Bakırçay Nehri'nde bir süredir balık ölümleri görülüyordu.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/hastane-kanalizasyonunu-nehre-baglamislar_186048.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!