Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Hatay'a 600 Milyon Euro'luk Elektrik Santrali Kuracak

Akenerji Genel Müdürü Ahmet Ümit Danışman, Hatay'da kuracakları ve 900 megavat kurulu güce sahip olacak Egemar doğalgaz çevrim santralinin maliyetinin 600 milyon Euro olacağını söyledi.

Zaman Gazetesi
Hatay'a 600 Milyon Euro'luk Elektrik Santrali Kuracak

Akenerji Genel Müdürü Ahmet Ümit Danışman, Hatay'da kuracakları ve 900 megavat kurulu güce sahip olacak Egemar doğalgaz çevrim santralinin maliyetinin 600 milyon Euro olacağını söyledi.
 
Akenerji'nin IFC'den aldığı 75 milyon dolarlık kredi nedeniyle düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin sorularını cevaplayan Danışman, "Finansmanın yüzde 30-40'ı öz sermayeden karşılanacak, kalanı için bankalarla görüşüyoruz." dedi.

IFC, Akenerji ile 8 yıl vadeli ve 75 milyon dolar tutarında kredi finansmanı anlaşması imzaladı. Anlaşmayla IFC, Akenerji'nin yenilenebilir enerji alanındaki yatırımlarını desteklemeyi ve Türkiye'deki kurulu enerji üretim kapasitesini yükselterek, ülkenin artan enerji ihtiyacını karşılamaya yardımcı olmayı hedefliyor. Akenerji Genel Müdürü Ahmet Ümit Danışman, Türkiye'de yenilenebilir enerji konusunda yatırım yapan ilk şirketlerden biri olarak halen 373 megavat kurulu güce sahip 8 hidroelektrik santrali (HES) ve 1 doğalgaz elektrik üretim santrali yatırımına devam ettiklerini hatırlattı. Danışman, 100 megavatlık Uluabat ve 80 megavatlık Akocak hidroelektrik santral projelerini 2 ay içinde devreye almayı planladıklarını bildirirken, yine bu yıl içerisinde işletmeye geçmesini hedefledikleri diğer hidroelektrik santrallerle, toplam 285 megavat kurulu güçteki yatırımı hizmete sunacaklarını belirtti.

Danışman, toplam 170 megavat kapasiteli 2 adet rüzgar santrali için lisans müracaatları bulunduğunu, 5 adet jeotermal kaynak arama ruhsatına sahip olduklarını ve bu yönde çalışmalarını sürdürdüklerini anlattı. Danışman, "Planlama aşamasındaki yeni projelerimizin devreye girmesiyle birlikte toplam 3 milyar dolarlık yatırımla kurulu gücümüzü 5 yılda 3 bin megavat seviyesine ulaştırmayı ve Türkiye'de üretilen toplam elektrik enerjisinin yaklaşık yüzde 7 civarında payını karşılamayı hedefliyoruz.'' dedi.

 

ETİKETLER: firma proje
http://www.yapi.com.tr/haberler/hataya-600-milyon-euroluk-elektrik-santrali-kuracak-_80649.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!