Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Hattat'ın Kuleleri Yargıya Yaşındı

Maslak'ta yapımı devam eden Diamond Of İstanbul projesi yargıya taşındı. Ünlü işadamı Mehmet Hattat'ın sahibi olduğu Hema Endüstri tarafından yapılan, 150 milyon dolarlık, 200 metre yüksekliğindeki kulelerin mevcut plana aykırı olarak kaçak inşa edildiği öne sürülmüştü. CHP Şişli İlçe Başkanı Dursun Çaltı, projeyi yapanlar ve yapımına göz yuman

Sabah Gazetesi
1 Hattat'ın Kuleleri Yargıya Yaşındı

Maslak'ta yapımı devam eden Diamond Of İstanbul projesi yargıya taşındı. Ünlü işadamı Mehmet Hattat'ın sahibi olduğu Hema Endüstri tarafından yapılan, 150 milyon dolarlık, 200 metre yüksekliğindeki kulelerin mevcut plana aykırı olarak kaçak inşa edildiği öne sürülmüştü. CHP Şişli İlçe Başkanı Dursun Çaltı, projeyi yapanlar ve yapımına göz yuman sorumlularla ilgili Şişli Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

Yerin altına 15 kat

Sabah, yerin altında 15, üstünde ise 50 kat olan Diamond Of İstanbul projesini geçtiğimiz hafta "En güzel bayram hediyesi Hattat'a" başlığıyla duyurmuştu. Şişli Ayazağa Transfer Merkezi 2 pafta, 11 ada 95 parselde bulunan 12 dönümlük araziye yapılan proje dört kez reddedildi. Beşinci kez İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi'ne getirilen proje, planlama müdürlüğünün olumsuz görüşlerine rağmen meclisten oy çokluğu ile geçtiğimiz haziran ayında geçirildi. Avrupa'nın ilk 100 binası arasında gösterilen kulelerin yapımı, askı sürecinin bitmemesine, itirazların bir sonuca bağlanmamasına rağmen bütün hızıyla sürüyor.

Suç duyurusu

Projeyle ilgili hem Şişli Belediyesi'ne hem de İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne 17 Temmuz'da itirazda bulunarak 1/bin ve 1/5 binlik planlarda yapılan değişikliğin mevcut planlara aykırı olduğunu öne süren CHP Şişli İlçe Başkanı Dursun Çaltı, şimdi de projeyi yargıya taşıdı. Çaltı'nın yaptığı suç duyurusunda şu görüşlere yer verildi: "İnşaatın yapı ruhsatlarının savcılıkça getirtilerek, bilirkişi vasıtasıyla halen devam eden inşaatın konumuyla uygun olup olmadığı saptanmalı ve inşaat sahibi Mehmet Hattat hakkında Türk Ceza Kanunu'nun 184-1 gereğince işlem yapılmalı. Diğer sanıkların inşaata müsaade etmeleri, göz yummaları nedeniyle aynı gerekçelerle görevi kötüye kullandıkları son derece açıktır. Bu itibarla haklarında gerekli işlemlerin yapılması gerekmektedir..."

http://www.yapi.com.tr/haberler/hattatin-kuleleri-yargiya-yasindi_64099.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Bu yükseklik hastalığı hiç hayra alamet değil. Dubai modeli diye kuleler, gökdelenler habire yapılmaya çalışılıyor. Dikey ulaşımın zorluğu, yaşam kalitesinin düşmesi, statik ve deprem risklerinin fazla olmasına rağmen böyle lüzumsuz bir yarışın sürdürülmesinin psikolojik, ekonomik ve psikiyatrik olarak tetkiki lazım. Teşhisi takiben de tedavisi gereken bir hastalık bu. İmar hileleri ve muhtelif sıkıntılar da cabası. İnsanoğlu hedefine insanın mutluluğunu koymalı iken, neye ve kime hizmet ettiği belli olmayan gereksiz ve lüzumsuz bir yarışa giriyor. Bu yarıştan o gayr-i insani yüksek mağaralarda oturan insan mı kazanıyor? Kesinlikle hayır. Birkaç megalomanın tatmini olacak diye yüzlerce, binlerce kişi mutsuz oluyor. Kent yaşamı sıkıntıya giriyor. Kimseye bir faidesi de olmuyor. Bu sıkıntılardan kurtulmanın yolu makul ölçüde yükselmek ve işi yarıştan kurtarmak. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!