Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Hava Kirliliği Tarihi Eserleri de Etkiliyor

Hava kirliğinin ve asidik yağmurların, tarihi eserler üzerinde tahribata neden olduğu bildirildi. Selçuk Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık F

NTV-MSNBCb>Hava kirliğinin ve asidik yağmurların, tarihi eserler üzerinde tahribata neden olduğu bildirildi.

Selçuk Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nazım Koçu, “duman, toz, kükürtdioksit, karbonmonoksit ile otomobillerden çıkan zararlı gazlar, rüzgar yardımıyla eser üzerinde birikip kirli bir tabaka meydana getiriyor” dedi.

Selçuk Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nazım Koçu, geçmişle geleceği birbirine bağlayan tarihi eserlerin, hava kirliliğinin tehdidi altında olduğunu söyledi. Dış ortamlarda bulunan tarihi ve kültürel eserlerin, hava kirliğinden etkilenmesinin, doğrudan hava şartlarına ve malzemenin dayanıklılığına bağlı olduğunu belirten Koçu, “Hava kirliliğini oluşturan duman, kum, toz, kükürtdioksit, karbonmonoksit ile otomobillerden çıkan zararlı gazlar, rüzgar yardımı ile eser üzerinde birikip kirli bir tabaka meydana getiriyor” dedi.
Koçu, duman partiküllerinin isli bir tabaka oluşturup, suyun da etkisiyle tarihi eserlerin bozulmasını hızlandırdığını kaydederek, hava kirliliğinin oluşmasında sanayi tesisleri, konutların ısıtılması için kullanılan yakıtlar, ulaşım ve motorlu taşıtlar ve yeşil alanların yetersizliği gibi nedenlerin etkili olduğunu anlattı.

ASİT YAĞMURLARI
Yağışların da tarihi eserler üzerindeki olumsuz etkisine değinen Koçu, doğal yapı taşlarının yüzeylerinde asitli yağış sularıyla oluşan sülfirik asidin malzeme tarafından emilmediğini ve bu asitlerden de en fazla kireç taşları, mermerler, traverten ve kalsit bağlayıcılı kum taşlarının etkilendiğini söyledi.
Saf kumtaşı ve granitlerin ise asit yağmurlarından daha az etkilendiğini belirten Koçu, şunları söyledi: “Asidik karakterlerdeki yağışların tarihi eserlere etkisi, yağışın özelliğine, süresine ve sıcaklığına bağlı olduğu gibi, tarihi eserleri oluşturan yapı malzemesinin karakterine de bağlıdır. Özellikle kış aylarında artan hava kirliliği sonucunda oluşan asidik yağmurlar, kültürel mirasın en önemlilerinden olan tarihi eserleri olumsuz yönde etkilemekte ve bozulmalarını hızlandırmaktadır. Gelecek nesillere aktarmakla yükümlü olduğumuz kültürel mirasın özenle korunması ve bozucu etkilerden uzak tutulması gerekmektedir.”

AĞAÇLAR KORUYOR
Hava kirliliğinin neden olduğu tahribatın önüne geçilebilmesi için, öncelikle bireylerin bilinçlendirilmesi gerektiğini belirten Koçu, bunun yanı sıra özellikle ağaçlandırma çalışmalarına ağırlık verilmesinin yararlı olacağını kaydetti.
Koçu, tarihi eserler üzerinde yapılan restorasyon çalışmalarının uygun ve aside dayanıklı malzemelerden yapılması ve ayrıca fiziksel bozucuların etkisinin azaltılması için eserlerin çevre düzenlemelerinin yapılmasının, eserlerin ömrünün uzatacağını sözlerine ekledi.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/hava-kirliligi-tarihi-eserleri-de-etkiliyor_8127.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!