Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Hava Limanı İnşasında Osmanlı Sınırlarını Aştık

Hava limanları inşası ve işletmesinde devleşen Tepe-Akfen ortak girişimi TAV Yatırım Holding, gözünü Kuzey Afrika, Ortadoğu, Kafkaslar ve Doğu Avrupa’da 10 yılda gerçekleştirilecek 70 milyar dolarlık yatırıma çevirdi.

Zaman Gazetesiava limanları inşası ve işletmesinde devleşen Tepe-Akfen ortak girişimi TAV Yatırım Holding, gözünü Kuzey Afrika, Ortadoğu, Kafkaslar ve Doğu Avrupa’da 10 yılda gerçekleştirilecek 70 milyar dolarlık yatırıma çevirdi. İstanbul Atatürk Hava Limanı’nı işleten, Ankara Esenboğa, İzmir Adnan Menderes ve Gürcistan Tiflis Hava limanlarının inşaatını yürüten TAV’ın İcra Kurulu Başkanı ve Üst Yöneticisi Sani Şener, Osmanlı sınırlarıyla benzeşen faaliyet alanlarında korkunç büyüklükte yatırım olduğunu söyledi.

Ticari olarak Osmanlı sınırlarını aştıklarını belirten Şener, son olarak Sudan’da Kartum ihalesine gireceklerini kaydetti. Girdikleri ihalelerde Türkiye’yi temsil ettiklerini ifade eden Şener, ihalelerde hem inşaatçı hem işletmeci olma avantajını kullandıklarını vurguladı. TAV yöneticisinin verdiği bilgiye göre, sektörde beğenilen ve sevilen bir firma haline geldikleri için bazı ihaleleri kaybettikleri halde kazanan firma ‘Gel inşaatını sen yap.’ diyor. Örneğin TAV Hindistan’ın Bombay Havaalanı ihalesini kaybetti. Ancak ihaleyi alan Hindistan’ın en büyük firmalarından GMR, TAV’ı davet etti. Yüzde 5’lik hissesini İslam Kalkınma Bankası Altyapı Fonu’na, yüzde 5’lik payını ise Kuveytli hava limanı geliştirme fonu Global Investment House’a satan TAV Hava Limanları Holding, kasım ayında SPK’nın uygun gördüğü bir tarihte halka açılacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/hava-limani-insasinda-osmanli-sinirlarini-astik_47946.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 50 Sistemi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!