Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Havaalanları 2004’e Hazırlanıyor

Türk turizmine önemli bir katkı sağlayan uluslararası havaalanlarına yeni üniteler ilave edilerek, dış hat kapasiteleri artırılacak. Edinilen

NTV-MSNBC
Havaalanları 2004’e Hazırlanıyor

b>Türk turizmine önemli bir katkı sağlayan uluslararası havaalanlarına yeni üniteler ilave edilerek, dış hat kapasiteleri artırılacak.
Edinilen bilgiye göre, yap-işlet-devret modeline göre yapılacak yenileme çalışmaları için, 250 milyon dolarlık bir yatırım öngörülüyor.

Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü’nün 1998 yılında programına aldığı, ancak kaynak yetersizliği nedeniyle gerçekleştiremediği Esenboğa, Bodrum ve Adnan Menderes dış hatlar terminal projeleri, önümüzdeki yıl yeniden programa alınacak.
2004 yılı yatırımına yönelik ön hazırlıklarını sürdüren DHMİ Genel Müdürlüğü söz konusu havalimanlarına yapacağı yatırımlarını “yap-işlet-devret” modeli ile gerçekleştirecek.

3 ULUSLARARASI HAVAALANI
Programa göre Bodrum Havalimanı’na yapılacak yenileme yatırımı ile yolcu taşıma kapasitesi 5 milyon adede çıkarılacak. Terminalin toplam 74 bin metrekare olarak planlanan alanında yeni park alanları, yolcu köprüsü, pasaport kontrol yerleri ve ticari mekanlar ilave edilecek. Bodrum Havalimanı’na yapılacak bu yatırımın yaklaşık 70 milyon dolara malolması planlanıyor.
Yine DHMİ Genel Müdürlüğü, Ege bölgesinin en önemli havalimanı özelliğine sahip olan Adnan Menderes Havalimanı dış hatlar terminal binası, katlı otopark projelerini de uygulamaya alacak.
Yapılacak yatırımla Adnan Menderes Havalimanı’na yeni dış hatlar terminal binası, 2 bin 200 araçlık otopark ile 9 yolcu köprüsü, 60 adet check-in yeri, 30 pasaport bankosu ve gelen yolcu salonunda 5 adet bagaj konveyörü inşa edilecek. Adnan Menderes Havalimanı’na söz konusu yatırım için 90 milyon dolarlık bir harcama öngörülüyor.
Önümüzdeki yıl ayrıca Esenboğa Havalimanı mevcut olan terminal binasının kapasitesi iki kat artırılacak. Terminal binası dışında katlı otopark inşa edilecek. Ayrıca yolcu köprüsü, kontuar, pasaport bankosu ve bagaj konveyörü gibi sistemler de yenileme yatırımı içinde yer alacak. Bu proje için de yaklaşık 100 milyon dolarlık bir yatırım öngörülüyor.

“YAP-İŞLET-DEVRET” MODELİ UYGULANACAK
DHMİ Genel Müdürlüğü bu havaalanlarında gerçekleştireceği yenileme yatırımlarını, “yap-işlet-devret” sistemine göre yaptıracak. Buna yönelik ihaleler önümüzdeki yılın ilk aylarında gerçekleştirilerek, ilgili firmalardan teklif alınacak. Her dört projenin en geç 3 yılda tamamlanması planlanıyor.
Bodrum, Adnan Menderes ve Esenboğa havalimanlarının iyileştirilmelerine yönelik iki yıl önce açılan ihale daha sonra iptal edilmişti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/havaalanlari-2004e-hazirlaniyor_5702.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!