Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Havaalanlarında Büyük Tehlike

Yüksek yapılar uçuş emniyetini etkiliyor. Havaalanları çevresinde bulunan ve uçuş emniyetini riske atan yüksek yapı ile gerilim hatları konusunda rapor hazırlayan Sayıştay, bunlar için tedbirler alınması gerektiğini belirtti.

yapi.com.tr
Havaalanlarında Büyük Tehlike

Havaalanları civarında uçuş tehdidi yaratan ve yüksek yapılar ile yüksek gerilim hatlarından oluşan ‘Mania' konusunda Sayıştay'dan uyarı geldi. Sözcü'de yer alan habere göre; Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) raporunda Türkiye'de bu konuda 80 bin 412 mania olduğu belirtildi. Tehlike bakımından Kahramanmaraş Havaalanı ilk sırada yer aldı. İstanbul Atatürk Havalimanı ise 2'nci sırada bulunuyor. Geçen yıl Şırnak'ta meydana gelen helikopter kazasına dikkat çeken Sayıştay, “Manialar konusunda gerekli tedbirler alınmalıdır” dedi.

80 bin mania var
Mania, hava araçlarının uçuş güvenliğini tehdit eden, belirlenen yükseklikleri aşan ve hava araçlarının yer hareketleri için kullanılan yüzeylerde bulunan bütün geçici, sabit ya da hareketli cisimlere deniliyor. DHMİ tarafından işletilen ve yapımı devam eden havalimanlarının civarında 2016 yılı sonu itibarıyla 80 bin 412 adet doğal ve yapay mania bulunduğu tespit edildi. İşte, bazı havaalanlarındaki mania durumu:

İstanbul Atatürk Havalimanı'nda 10 bin 749 mania bulunurken, rekor, 19 bin 394 maniayla Kahramanmaraş Havaalanı'nda. Balıkesir Merkez Havaalanı'nda 10 bin 451, Erzincan Havaalanı'nda 9 bin 664, Trabzon Havaalanı'nda 6 bin 635, Diyarbakır Havaalanı'nda 3 bin 711, Uşak Havaalanı'nda 2 bin 282, Çanakkale Havaalanı'nda bin 693, Batman Havaalanı'nda bin 929, Ordu Giresun Havaalanı'nda bin 432, Hakkari Yüksekova Selahattin Eyyubi Havaalanı'nda ise bin 51 mania bulunuyor. Ankara Esenboğa'da 7, İzmir Adnan Menderes'te 17, Antalya Havalimanı'nda 25, Muğla Dalaman'da 47, Muğla Milas-Bodrum Havalimanı'nda 453 maniaya rastlandı.

13 asker mania kurbanı
Sayıştay raporunda, geçen yıl Şırnak'ta meydana gelen ve 13 askerin şehit olduğu helikopter kazasına da değinildi. “Şırnak'ta yaşanan helikopter kazası da maniaların uçuş emniyeti açısından ne kadar büyük tehlike yarattığını ortaya koymuştur” diyen Sayıştay, şunları dile getirdi:

“Bu üzücü olayların yaşanmaması amacıyla tüm ülke genelinde maniaların tespiti, önlenmesi veya kaldırılması çalışmalarını yürüten SHGM başkanlığında valilikler, belediyeler, komutanlıklar ve diğer ilgili kuruluşların katılımıyla belirli aralıklarla sürdürülecek çalıştaylar yapılması, böylece, maniaların uçuş, can ve mal emniyeti açısından yarattıkları tehlikenin önemi hususunda farkındalık yaratılması, maniaların önlenmesi veya kaldırılması hususunda alınacak tedbirlerin belirlenmesinin sağlanması gerekmektedir.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/havaalanlarinda-buyuk-tehlike_163549.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!