Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Havagazı Tanınmaz Halde

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden verilen bilgiye göre, Fransızlar tarafından tarafından 1862 yılında inşaatına başlanan ve 1902 yılından itibaren İzmir’in aydınlatılmasını sağlayan Havagazı Fabrikası’ndaki restorasyon çalışmaları tamamlandı. Tarihi mekanın çevre düzenlemesi için de çalışmalara başlandı. Gençlik merkezi olarak kullanılması

Cumhuriyet EGE
Havagazı Tanınmaz Halde

Alsancak’taki Havagazı Fabrikası’nı restore ederek gençlik merkezine dönüştürmeye hazırlanan İzmir Büyükşehir Belediyesi çalışmalarının son aşamaya geldiği bildirildi. İzmirliler, yapılan çalışmalarla “harabe” görüntüden kurtarılan yapının yeni halini tanımakta zorlanıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden verilen bilgiye göre, Fransızlar tarafından tarafından 1862 yılında inşaatına başlanan ve 1902 yılından itibaren İzmir’in aydınlatılmasını sağlayan Havagazı Fabrikası’ndaki restorasyon çalışmaları tamamlandı. Tarihi mekanın çevre düzenlemesi için de çalışmalara başlandı. Gençlik merkezi olarak kullanılması öngörülen fabrikanın bahçesine, imar planı yapılmış bir bölgeden sökülerek bakıma alınan 4 asırlık zeytin ağacı yerleştirildi.

Fabrikanın bulunduğu toplam 24 bin metrekarelik alanın 7 bin 530 metrekaresi “yeşil alan” olarak düzenleniyor. Bir yandan mevcut ağaçların bakımı yapılırken, diğer yandan da bahçeye çeşitli bitkiler dikiliyor. Çevre düzenlemesi kapsamında zeytin, pembe çiçekli akasya, leylendi, süs elması, top akasya ağaçları ile lavantin, berbekis, ardıç, bodur pitos, tenax ile gül çalı grubu bahçeyi süsleyecek. Ayrıca fare kulağı, Bodrum papatyası, buzçiçeği gibi yerörtücüler ile çardak gülü, begonvil, selluka ve çarkıfelek gibi sarılıcı bitkiler yerleştirilecek. Menekşe, aslanağzı ve çeşitli mevsimlik çiçekler de her mevsim bahçeyi süsleyecek. Yeşil alan düzenlemelerinin yanı sıra alan döşemelerinin imalatı devam eden Havagazı Fabrikası’nın kasım ayında hizmete alınması planlanıyor.

İzmirlilerin yanı sıra, turistlerin de ilgi göstermesi beklenen Havagazı Fabrikası’nda açıkhava sineması, otopark, yeşil alanlar, alışveriş stantları, açık sergi alanı, kafeteryalar ve eğlence yeri oluşturulacak ve bu tarihi yapı çok amaçlı olarak kullanılabilecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/havagazi-taninmaz-halde_64193.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Sikalastic®-835 I

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!