Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Havalimanı Otele Kavuşuyor

TAV konsorsiyumu tarafından yapımı sürdürülen ilave tesislerle 20 milyon yolcu ağırlanacak. Komplekste 85 odalı "Day Room" adlı lüks otel de yer al

Sabah
Havalimanı Otele Kavuşuyor

b>TAV konsorsiyumu tarafından yapımı sürdürülen ilave tesislerle 20 milyon yolcu ağırlanacak. Komplekste 85 odalı "Day Room" adlı lüks otel de yer alacak.

Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali 90 milyon dolara mal olacak ilave tesisin tamamlanmasıyla lüks bir kompleks haline geliyor. 78 bin metrekarelik ilave tesisin içinde havalimanı oteli, 400 metrekarelik sanat müzesi, spor salonu, 3.300 metrekarelik alışveriş alanı, yeni VIP girişi, 3 CİP salonu, genel ve personel restoranları da bulunuyor. Tesis saatte 3 bin yolcu ağırlayacak.

Tekfen-Akfen-Vie (TAV) Murahas Azası Sani Şener, ilave tesisin tamamlanmasıyla yolcu sayısında artış olacağını belirterek şunları söyledi "Dış hatlar terminalinin 2004'te hizmete girmesi planlanan ilave tesisi ile yıllık ortalama 14 milyon yolcuyu 20 milyon yolcuya çıkarmayı hedefliyoruz.

ERKEN UÇANLARA ÖZEL
Havalimanı oteli'nin hizmete girmesi ile transit uçuşların artacağını belirten Şener, "Dış hatlar terminalinin hizmete girmesi ile transit sayısı, yeni terminalin konforu ve hizmet kalitesi ile beraber 300 binlerden 1.5 milyonlara çıkmıştır. Otelin devreye girmesi ile bu sayının daha da artmasını bekliyoruz. İlave tesiste yer alan otel de 85 oda bulunuyor. Bu odalar özellikle çok uzun uçuşlardaki aktarmalarda, 7-8 saatlik beklemelerde yolcunun dinlenmesi ve sabah çok erken uçuşu olanların kullanmasına olanak sağlıyor" diye konuştu.

Şener, "Şu anda bölgemizdeki birçok ülkede havalimanı ve terminal binaları yatırımları çok hızlı bir şekilde devam etmektedir. Ancak Türkiye bu konuda hepsinden daha önce davranmış Antalya ile İstanbul Havalimanlarını yap-işlet-devret modeliyle ihale ederek bölgenin en önemli merkezlerinden birisi oldu. İlave tesisle istihdam açısından da önemli bir artış sağlayacağını belirtebiliriz" dedi. Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali Mayıs 2004 tarihinde ilave tesisle birlikte şu rakamlara ulaşacak

Yılda 20 milyon yolcu ağırlayacak Dış Hatlar Terminali 23 yolcu köprüsü saatte gelen ve giden 10 bin yolcuya ev sahipliyi yapacak. Terminal alanı 256 bin metrekareye çıkacak. 20 bin 700 bagaj holü, 224 check-in kontuarı, 42 geliş pasaport bankosu, 57 asansör, 24 yürüyen merdiven olacak 1800 metre yürüyen bant olacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/havalimani-otele-kavusuyor_8420.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!