Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Havzaya Yapı Ruhsatı Veren Belediye Mahkemeye Düşüyor

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ), İstanbul'un içme suyu kaynaklarını korumak amacıyla hazırlanan Havza Yönetmeliği'ni dikkate almadan imar planı yapan 20 belediye hakkında; 68'i imar planı iptali, 141'i ruhsat iptali olmak üzere 209 dava açtı. İmar planı iptal davalarından 23'ü, ruhsat iptal davalarından da 49'u İSKİ lehine sonuçlandı.

Zaman Gazetesi
Havzaya Yapı Ruhsatı Veren Belediye Mahkemeye Düşüyor

SKİ Genel Müdürü Mevlüt Vural, bu yönetmeliğin kurumun anayasası olduğunu ve bundan taviz vermeyeceklerini söyledi.

İSKİ'den alınan bilgiye göre, İSKİ hiç bina yapılmaması gereken mutlak ve kısa mesafeli koruma alanında yapılan mevcut binalara yönelik yıkım faaliyetlerini sürdürürken, orta ve uzun mesafeli koruma alanında Havza Yönetmeliği'ni dikkate almadan gerçekleştirilen imar faaliyetlerine karşı da hukuki mücadele veriyor.

İSKİ, bugüne kadar Havza Yönetmeliği'ni dikkate almadan imar planı yapan Gaziosmanpaşa, Pendik ve Ümraniye ilçe belediyeleri ile Alemdar, Arnavutköy, Bolluca, Boğazköy, Çatalca, Çekmeköy, Gebze, Haraççı, Karacaköy, Muratbey, Orhanlı, Samandıra, Sarıgazi, Taşdelen, Taşoluk, Tepecik ve Yenidoğan ilk kademe belediyelerine, 68 imar planı iptal davası açtı.

En çok imar planı iptal davası açılan belediye olarak 12 dava ile Yenidoğan belde belediyesi ilk sırada yer alırken, onu 11 dava ile Taşoluk, 8'er dava ile Çatalca ve Samandıra, 5 dava ile Sarıgazi, 3'er dava ile Taşdelen ve Boğazköy, 2'şer dava ile Bolluca, Gaziosmanpaşa, Gebze, Muratbey ve Orhanlı, 1'er dava ile de Alemdar, Arnavutköy, Çekmeköy, Haraççı, Karaköy, Pendik, Tepecik ve Ümraniye izliyor. Bu davalardan 23'ü İSKİ lehine sonuçlanırken, 15'inde yürütmenin durdurulması kararı verildi. 30 davanın yargılama süreci de devam ediyor.

İSKİ, imar planı iptal davalarının yanı sıra 20 belediyeye de toplam 141 ruhsat iptal davası açtı. Çatalca, 32 ruhsat iptal davası ile ilk sırada yer alırken, onu 23 dava ile Samandıra, 14'er dava ile Sarıgazi ve Taşoluk, 13 dava ile Yenidoğan, 12 dava ile Tepecik, 8 dava ile Taşdelen, 6 dava ile Orhanlı, 4 dava ile Boğazköy, 3 dava ile Muratbey, 2'şer dava ile Gebze ve Bolluca, 1'er dava ile de Ümraniye, Haraççı, Akfırat, Arnavutköy, Karacaköy, Hadımköy, Çekmeköy ve Alemdar belde belediyeleri izledi.

İSKİ Genel Müdürü Vural, imar planlarına açılan davaların da bu planların Havza Yönetmeliği'ne uygun hale getirilmemesinden kaynaklandığını ifade etti. Vural, "Bu belediyeler, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin sınırlarına dahil olmadan kendi meclislerinde aldıkları yetki ile imar planlarını yaptılar. Bu planlar tamamen Havza Yönetmeliği'ne aykırı." dedi. Vural, "İSKİ'nin plan yapma ve kabul etme yetkisi yok. Sadece yönetmeliğe uygun olup olmadığına ilişkin görüş bildiriyoruz. Havza Yönetmeliği, bizim anayasamız. Biz havzaları yönetmeliğe uygun olarak koruyacağız." diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/havzaya-yapi-ruhsati-veren-belediye-mahkemeye-dusuyor_57735.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!