Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Haydarpaşa Garı 2009'da Kapanacak

İstanbul'un simgelerinden tarihi Haydarpaşa Garı, 2009 yılında tren trafiğine kapatılacak. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel'in Haydarpaşa Garı'nın geleceğine ilişkin soru önergesini yanıtladı.

Radikal
Haydarpaşa Garı 2009'da Kapanacak

stanbul'un simgelerinden tarihi Haydarpaşa Garı, 2009 yılında tren trafiğine kapatılacak. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel'in Haydarpaşa Garı'nın geleceğine ilişkin soru önergesini yanıtladı.

Yıldırım, Gebze-Haydarpaşa-Sirkeci-Halkalı banliyö hatlarının iyileştirilmesi ve Boğaz Tüp Geçiş (Marmaray) Projesi inşaatının 28 Nisan 2009'da tamamlanacağını ve bu tarihten itibaren Haydarpaşa Garı'nın tren trafiğine kapatılacağını açıkladı. Bakan Yıldırım, garın tren trafiğine kapansa da demiryolu işletmeciliğinin aksamayacağını savundu.

Boğaz'ın iki yakasını deniz altından birleştiren Marmaray Projesi'nde ağırlık Sögütlüçeşme-Üsküdar ve Yenikapı üçgenine kaydırılıyor. Marmaray Projesi'nin tamamlanmasının ardından Haydarpaşa Garı ve çevresinin işlevsiz kalacağını söyleyen bakan Yıldırım, bölgenin atıl kalması yerine, tarihi dokusu bozulmadan uluslararası ticaret, kültür, sanat, kongre ve turizm merkezleri olarak kullanılması için çalışmalar yapıldığını da vurguladı.

Kamuoyunda 'Manhattan Projesi' olarak bilinen bu proje çerçevesinde, Özelleştirme İdaresi ve Ulaştırma Bakanlığı aracılığıyla Haydarpaşa Tren Garı ve çevresinde 1 milyon metrekarelik alan bir alışveriş ve turizm merkezine çevrilecek. Bu kapsamda bölgede yap-işlet-devret modeliyle yedi gökdelen, dev bloklar, kongre merkezleri ve lüks konutlar inşa edilecek.

Söz Ulaştırma Bakanlığı'nda
Et ve Balık Kurumu arazisi Kadıköy Yat Limanı ile marinaya dönüştürülecek. TCDD'ye yıllık 150-200 milyon dolar kira geliri getirmesi hedeflenen projede her türlü imar ve ruhsat işlemleri ile ilgili olarak, 'mekân sahibi' Ulaştırma Bakanlığı yetkili kılındı. Proje, gündeme geldiğinden beri çok sayıda sivil toplum kuruluşu tarafından protesto ediliyor. Protestocular, projeyle İstanbul'un tarihi siluetinin bozulacağını, Haydarpaşa Garı'nın dev binaların yanında müştemilat gibi kalacağını, Anadolu yakasında trafiğin kilitleneceğini ve Haydarpaşa'dan Harem'e kadar bölgenin halka kapanacağını söylüyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/haydarpasa-gari-2009da-kapanacak_29094.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!