Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Haydarpaşa Garı Yeniden Hayat Buluyor

TCDD 1. Bölge Müdürlüğü, Haydarpaşa Garı'nın kültürel ve tarihsel değerinin yaşatılması, korunması, kent hayatına daha etkin katılımının sağlanması için İTÜ'ye başvurdu. İTÜ Arı Teknokent'te kurulan akademik firma, TechnoBee bünyesinde ilgili uzmanlık alanlarına göre bir danışma kurulu oluşturdu. Mimarlık, sanat tarihi, makine, inşaat ve elektrik

Sabah Gazetesi
Haydarpaşa Garı Yeniden Hayat Buluyor

TCDD 1. Bölge Müdürlüğü, Haydarpaşa Garı'nın kültürel ve tarihsel değerinin yaşatılması, korunması, kent hayatına daha etkin katılımının sağlanması için İstanbul Teknik Üniversitesi'ne (İTÜ) başvurdu. İTÜ Arı Teknokent'te kurulan akademik firma, TechnoBee bünyesinde ilgili uzmanlık alanlarına göre bir danışma kurulu oluşturdu. Mimarlık, sanat tarihi, makine, inşaat ve elektrik mühendisliği gibi alanlarda uzman akademisyenlerden oluşan 11 kişilik kurul, Haydarpaşa Garı'nı yeniden eski haline getirmek için kolları sıvadı.

Kentsel bağları sürmeli

Danışma Kurulu, TCDD 1. Bölge Müdürü Hasan Gedikli ve İTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin'in de katılımıyla ilk bilgilendirme toplantısını önceki gün gerçekleştirdi. "Dünden Bugüne Haydarpaşa ve Yol Haritamız" başlıklı bir seminerde kurul üyesi Prof. Dr. Afife Batur, "Haydarpaşa Garı ile ilgili son zamanlarda yaşanan kırılganlık, yerini pozitif bir birlikteliğe bırakmalıdır. İstanbul'u önemseyen herkes büyük düşünme kapasitesini devreye sokmalıdır. Garın işlevinin ve kentsel bağlarının sürdürülmesinde ısrarcıyız" dedi. Haydarpaşa Garı'nı tarihsel, işlevsel ve kentsel fonksiyonlarıyla birlikte değerlendirmeye aldıklarını belirten Prof. Dr. Attilla Dikbaş da şunları söyledi: "Sadece çatıya değil, binanın tümüne yönelik bir çalışma yapıyoruz. Özgün mimariye uygun bir proje geliştirdik. Helikopterle çatının fotoğrafları çekildi. Hasar tespit analizi üç hafta içinde sonuçlanacak. Bizim görevimiz, restorasyonun doğru yapılmasını sağlamak."

http://www.yapi.com.tr/haberler/haydarpasa-gari-yeniden-hayat-buluyor_85667.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!