Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Haydarpaşa İçin Yarışacak

Haydarpaşa için yarışacak

Yeni Şafak Gazetesi
Haydarpaşa İçin Yarışacak

b>Haydarpaşa Gar ve Limanı kapsayan 5 milyar dolarlık geri dönüşüm projesi için uluslararası boyutta bir yarışma yapılacak. Yarışmaya, dünyanın en önemli mimar ve mühendislerinin katılmasının sağlanmasına çalışılıyor.

Marmaray'ın tamamlanmasıyla tarihi Haydarpaşa Garı'nın işlevini yitirecek olması nedeniyle bu alana yapılacak dönüşüm projesini dünyanın en ünlü mimarları hazırlayacak. TCDD Haydarpaşa Gar ve liman alanı için hazırladığı dönüşüm projesi için uluslar arası alanda proje yarışması yapacak. Yarışmada birinci olan proje hayata geçirilecek.

TCDD'nin hazırlayıp Ulaştırma Bakanlığı'na gönderdiği Haydarpaşa Projesi Raporu'na göre, çalışmaların büyük bölümü tamamlandı. Raporda kentsel tasarım fikir projesi yaptırılması için çalışmanın başladığı belirtildi. Proje için İstanbul'da gerçekleştirilen 22. Uluslararası Mimarlık Kongresi'nin başkanlığını yapan Süha Özkan ile görüşüldü.

Özkan'dan destek
Ünlü mimar Süha Özkan, projenin İstanbul'a ne verebileceğinin üzerinde durulmasını, uluslar arası boyutta tanıtılmasını ve mimarların proje sunmasına olanak sağlanmasını, daha önce yapılan projelerin incelenmesini, projenin kamuoyunda tartışılıp, kamuoyu desteği alınmasını istedi.

TCDD, kamuoyunda olumsuz bir izlenim olmaması için projeyi bir yarışma ile Türkiye'nin ve dünyanın önde gelen mimarları arasında yapılacak bir yarışma ile gerçekleştirilmesini planlıyor. Daha önce büyük projelere imza atmış mimarların katılacağı yarışma sonunda, dereceye giren projelerin yapılması için ihaleye çıkılacak. İhale sonunda proje Yap-İşlet-Devret modeli ile gerçekleştirilecek.

Yatırıma 5 milyar dolar
Haydarpaşa Projesi için yapılan çalışmalarda başta Haydarpaşa Garı olmak üzere tarihi eserlerin korunması, yeşil alanların oluşturulması ve İstanbul'un silüetini değiştirmemesi projenin ana hatlarını oluşturacak. Projenin gerçekleştirileceği alan ise, Harem Otogarı ve çevresi, liman Ro-Ro sahası, yeni mol, eski mol, TCDD manevra alanı, eski eğitim binası ve arsası, DLH arazisi, silo ve TMO binaları, gar binası, ticari ambarlar, depo ve atolyeler ile lojmanlar bölümünü kapsayacak. Yaklaşık 1 milyon 300 bin metrekare alanda gerçekleştirilecek Haydarpaşa Kompleksi içerisinde yat limanı, yat klübü, kuruvaziyer limanı, hastane, oteller, kongre ve kültür merkezi, konutlar, iş merkezleri, ticaret alanları, alışveriş merkezleri, spor merkezleri, parklar, okullar ve otopark bulunacak. İhaleyi kazanan şirketin 49 yıl işleteceği Haydarpaşa Kompleksi için 5 milyar dolarlık yatırım yapılacak.

Para ve onay bekleniyor
Ulaştırma Bakanlığı'na sunulan raporda, bölgedeki Hazine arazilerinin TCDD'ye devredilmesi için tapu çalışmalarının tamamlanma aşamasına geldiği belirtildi. Bunun yanında üzerinde vakıf şerhi bulunan taşınmazlar için 700 bin YTL yasal taviz bedeli ödeneceği kaydedilen raporda, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) taşınmazlarının devri konusunda sorun yaşandığı ifade edildi. TMO ile yaşanan sorunların çözümü için siyasi destek istenen raporda, TMO'nun taşınmazlarının alımı için 13 milyon YTL ödeme yapılacağı belirtildi.

Bölgedeki Türkiye Denizcilik İşletmeleri'nin taşınmazlarının TCDDD'ye devredilmesini istediklerini ancak Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın (ÖİB) bu taşınmazları İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne devretme kararı aldığı kaydedilen raporda, ÖİB'nin "İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile görüşün" dediği ifade edildi.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/haydarpasa-icin-yarisacak_45824.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!