Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Haydarpaşa Projesi için 7...

Haydarpaşa Projesi’ne Tepkiler Sürüyor

Mimarlar Odası Genel Başkanı Oktay Ekinci, “Haydarpaşa Projesi için çıkartılan özel yasayla İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın bile yetkisiz kılındığını” ileri sürerek, “Topbaş’tan beklentimiz, yasaya iptal davası açmasıdır.” dedi.

Zaman/aaimarlar Odası Genel Başkanı Oktay Ekinci, “Haydarpaşa Projesi için çıkartılan özel yasayla İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın bile yetkisiz kılındığını” ileri sürerek, “Topbaş’tan beklentimiz, yasaya iptal davası açmasıdır.” dedi.

Ekinci, yaptığı yazılı açıklamada, “Haydarpaşa Yasası” olarak anılan ve 17 Eylül 2004 tarihinde başka bir düzenlemeye eklenen geçici madde ile yürürlüğe giren yasanın, Haydarpaşa bölgesindeki tüm imar, ruhsat ve proje onaylarının Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’na bağlandığını savundu. “Dünya mimarlarının, İstanbul’un kaderini değiştirecek bir projede hükümeti tek yetkili kılan bu yasanın çağdışı olduğu yönünde karar aldığını” ifade eden Ekinci, şu görüşlere yer verdi: “Proje için İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş bile özel yasayla yetkisiz kılındı. Başbakan’dan beklentimiz, Dünya Mimarlık Kongresi’ndeki konuşmasını anımsayarak, dünya mimarlarının da karşı çıktığı bu yasayı geri çekmesidir. Topbaş’tan beklentimiz ise kendisini ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’ni devre dışına çıkartan yasaya iptal davası açmasıdır.” Ekinci, “Topbaş’ın, (Proje tarihsel ve doğal dokuya uygun olacak) şeklindeki sözlerinin dramatik olduğunu” öne sürdü.

http://www.yapi.com.tr/haberler/haydarpasa-projesine-tepkiler-suruyor_30351.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!