Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Haydi Türkiye, AOÇ İçin El Ele

Çevre ve Orman Bakanlığı, Büyük Atatürk’ün mirası Atatürk Orman Çiftliği’nin (AOÇ) “görkemli bir kent parkına” dönüştürülmesi için kampanya baş

NTV-MSNBC
Haydi Türkiye, AOÇ İçin El Ele

evre ve Orman Bakanlığı, Büyük Atatürk’ün mirası Atatürk Orman Çiftliği’nin (AOÇ) “görkemli bir kent parkına” dönüştürülmesi için kampanya başlattı.
630 hektar alanın ağaçlandırılması hedeflenen kampanya kapsamında, Ankara Hayvanat Bahçesi’nin de dünya standartlarına kavuşturulması amaçlanıyor.

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe; TBMM Başkanlığı, Başbakanlık, Genelkurmay Başkanlığı, kuvvet komutanlıkları, bakanlıklar, büyükelçilikler, sanayi ve ticaret odaları, sivil toplum kuruluşları, bankalar, sendikalar, çevre ile ilgili vakıflar, üniversiteler, basın-yayın kuruluşları, belediyeler ile bazı büyük şirketlere birer yazı göndererek kampanyaya katılmaya çağırdı.
Pepe, yazısında, Cumhuriyet’in 80. yılı anısına yürütülmekte olan çalışmalardan birinin de AOÇ arazisinde ağaçlandırmaya elverişli 630 hektar alanın uygun ağaç türleri ile ağaçlandırılması olduğunu bildirdi. “Atatürk’ün miraslarından biri olan AOÇ, 1938’den günümüze, 65 yıldır ihmal edilmiş, korunamamıştır” diyen Pepe, bu eksikliğin giderilmesi amacıyla Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile ortak bir proje hazırladıklarını ifade etti.


KENT PARKI
Pepe, kampanya kapsamında AOÇ’nin ağaçlandırılmasının yanı sıra bu alanın etrafının tel örgü içine alınması, içinden geçen Ankara Çayı’nın ıslah edilmesi ve hazırlanacak rekreasyon alanlarının halka açılmasının planlandığını kaydetti. Pepe, “Hayvanat Bahçesi’nin dünya standartlarına ve bir başkente yaraşır yapıya kavuşturulması, AOÇ bünyesindeki birkaç tesis ile tarımsal alanın özellikle uygulamalı eğitim ve gözlemler için daha da geliştirilerek korunması, tüm bunların bir sonucu olarak burasının 6000 metre çapında görkemli bir ‘Kent Parkı’na dönüştürülmesini hedefliyoruz” dedi.

“AOÇ Ağaçlandırma Kampanyası” adıyla başlatılan proje için söz konusu kuruluşlardan katılım beklediklerini ifade eden Pepe, kampanyaya en az katılım bedelinin 10 milyar lira olduğunu ancak üst limit koymadıklarını belirtti. Pepe, Ankara İl Çevre ve Orman Müdürlüğü Döner Sermayesi adına açılacak hesaba 10 milyar lira ve daha yukarı bağış yapanlar ile AOÇ arasında bir protokol yapılacağını, buna dayalı olarak bağışın büyüklüğüne bağlı bir alana, katılımcının kurum ya da kişi olarak adını içeren bir tabela konulup alanının da belirtileceğini bildirdi.

ÖRNEK ÇALIŞMA
Osman Pepe, kampanya kapsamında dikilecek fidanların 3-6 yıllık olacağını, bunların 5 yıllık bakımlarının da bakanlıkları tarafından üstlenileceğini ifade etti. Pepe, “Bu ağaçlandırma projesi, özenle yetiştirilmiş fidanların yine özenle hazırlanmış alanlara dikileceği ve aralıksız 5 yıl, bağış yapanlar adına bakımlarının yapılacağı, resmi bir protokole dayalı, özgün, örnek bir çalışma ve model olacaktır” dedi.
Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, bağış tutarlarının 20 Ekim’e kadar Çevre ve Orman Bakanlığı Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolü Genel Müdürlüğü’ne bildirilmesini istedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/haydi-turkiye-aoc-icin-el-ele_5842.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!