Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Hazine Arazileri ile İlgili Tartışma

Hazine arazilerinin Sıfır Atık Vakfı’na bedelsiz kiralanabileceğine ilişkin açıklamalar tartışma yarattı. İzmir Milletvekili Murat Bakan, “Arazilerin 3. kişilere verilebileceği dile getiriliyor” dedi.

yapi.com.tr
Hazine Arazileri ile İlgili Tartışma

Sıfır Atık Vakfı Kanunu ile Hazine arazilerinin ücretsiz kiralanabileceği yönündeki açıklamalar kuşkuyla karşılandı. Arazilerin üçüncü şahıslara da devredilebileceği ileri sürülüyor.

Hazine arazilerinin Sıfır Atık Vakfı'na tahsis edileceğine dair detaylara dikkati çeken, TBMM Çevre Komisyonu Üyesi ve İzmir Milletvekili Murat Bakan, “Hazine arazilerinin Sıfır Atık Vakfı'na bedelsiz kiralanabileceği ve kiralanan bu Hazine arazilerinin de üçüncü kişilere tekrar kiraya verilebileceğine dair hazırlık olduğunu duyduk. Bunun detaylarını bilemiyoruz; sınırlandırılması, denetlenmesi nasıl olacak göreceğiz” dedi.

Şeffaf bir yönetim
Sözcü'de yer alan habere göre; vakfın denetim mekanizmasına ve TBMM temsiliyetinin önemine vurgu yapan Bakan, “Milyarlarca ton atığın toplanılması ve bertaraf edilmesi eş zamanlı olarak finansal ilişkilerinin yürütülmesi çok büyük bir organizasyondur. Yalnızca ülkemizde değil, çalışmalarını uluslararası alana da taşıyacağını anladığımız böylesi devasa bir organizasyonun işlevsel ve finansal denetimi, kurulma hazırlığındaki Sıfır Atık Vakfı'nın amaç ve görevleri kadar önemlidir” dedi.

Vakfın bütçesi, gelirleri ve muafiyet durumları konularında hesap verilebilir şeffaf bir mekanizma kurulması gerektiğine işaret eden Bakan, “Bunun denetimi de vakfın yönetiminden bağımsız bir organ tarafından yapılmalıdır. Vakfın yönetiminin ve organlarının sadece Cumhurbaşkanı ve kendisinin dışarıdan atadığı bakanlar tarafından belirlenmesi gibi, denetim mekanizmalarının da aynı kişilerin kontrolünde olması gibi bir sistemi de doğru bulmuyoruz” ifadelerini kullandı.

“Bu ülke, bu dünya hepimizin ise böylesi evrensel bir konuda ve atılacak adımlarda TBMM'nin ve dolayısıyla millet iradesini temsil eden tüm partilerin temsilcilerinin söz sahibi olması gerektiğine inanıyorum” diyen Bakan sözlerine şöyle devam etti; “Bir yandan, sürdürülebilir çevre diyeceksiniz, çevre koruma bilincinden, söz edeceksiniz, hatta Sıfır Atık projeleri yapıp devlet olarak özel kanuna tabi vakıf kurmaya kalkacaksınız; öte yandan Paris İklim Anlaşmasına taraf olmayacaksınız, ama özel kanun maddeleriyle denetimden, şeffaflıktan ve temsiliyetten uzak bir vakıf kurup bu vakıf üzerinden Hazine arazilerine göz dikeceksiniz” ifadelerini kullandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/hazine-arazileri-ile-ilgili-tartisma_173694.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!