Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Hazine KGF'ye 1 Milyar TL Verecek

Krizle zora düşen KOBİ'lere devletten kefalet desteği hayata geçiyor. Hazine Müsteşarlığı ile Kredi Garanti Fonu 20 ortak bankanın katılımıyla protokol imzaladı. Protokol, yaklaşık 20 bin KOBİ'nin Hazine'nin sağlayacağı kefalet desteği ile 10 milyar liralık kredi kullanmasını sağlayacak. Ancak bu imkan her KOBİ'nin derdine de deva olmayacak.

CNN Türk
Hazine KGF'ye 1 Milyar TL Verecek

Krizle zora düşen KOBİ'lere devletten kefalet desteği hayata geçiyor. Hazine Müsteşarlığı ile Kredi Garanti Fonu 20 ortak bankanın katılımıyla protokol imzaladı. Protokol, yaklaşık 20 bin KOBİ'nin Hazine'nin sağlayacağı kefalet desteği ile 10 milyar liralık kredi kullanmasını sağlayacak. Ancak bu imkan her KOBİ'nin derdine de deva olmayacak. Babacan, Hazine ile Kredi Garanti Fonu (KGF) arasında 1 milyar liralık kaynak aktarımını öngören protokolün imza töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'de KOBİ'lerle, bankalar arasındaki ilişkilerin daha sıhhatli bir zemine oturması, buradaki sorunların aşılması, bankaların KOBİ'lere kredi kullandırırken ellerinin daha rahatlaması ve KOBİ'lerin de kredi kaynaklarına daha kolay ulaşması ile ilgili önemli bir protokol imzalandığını söyledi.

Protokolün yasal ve kurumsal altyapısı için epeyce uğraştıklarını, saatler, günler süren toplantılardan sonra sadece geçiçi bir yasal bir çerçeve ve geçiçi bir kurumsal düzenleme değil, kalıcı, sürdürülebilir bir yapı kurmak istediklerini anlatan Babacan, bunun için öncelikle kredi garanti kuruluşlarına, Hazine Müsteşarlığı tarafından destek verilebilmesinin önünü açacak bir yasal düzenleme yaptıklarını kaydetti.

Daha önce böyle bir imkan olmadığını kaydeden Babacan, Bakanlar Kurulu kararıyla bu desteğin çerçevesini çizdiklerini, şartlarını bir bakıma belirlediklerini, daha sonra da bankaların da bu sistem içerisine paydaş olarak hatta KGF'ye ortak olarak girmesini arzu ettiklerini anlattı ve şöyle devam etti:

"Bu özellikle önemliydi. Çünkü bir yandan reel kesimi, bir yandan finans kesimini, bir yandan da kamunun içinde temsil edildiği, öte yandan Hazine Müsteşarlığı'nın verdiği destek sebebiyle Hazine'nin de yönetimde söz sahibi olduğu bir yapı kurduk.

Bir bakıma 4 başın rızasıyla yani reel sektör, finans sektörü, KOSGEB ve Hazine. 4 başın rızasıyla yürüyecek ve ortak akıl ürünü kararlar alacak bir yapıyı oluşturmuş olduk. Bu dönemde özellikle ekonominin sıkıntılı olduğu, tüketimle alakalı genel eğilimde bir yavaşlamanın olduğu, esnafımızın, KOBİ'lerimizin finans kaynaklarına ulaşımda sıkıntı çekildiği bir dönemde bunun önemli bir imkan olduğunu, önemli bir kapı açtığını düşünüyorum."

"Protokol, bir ilk"

Babacan, şu ana kadar KGF A.Ş'nin güzel çalışmalar yaptığını ifade ederek, sermayesinin son bir kaç içerisinde güçlendirildiğini, ortaklık yapısının güçlendirildiğini ancak bu yeni dönemde bankaların da ortak olması ve Hazine'ninde destek vermesiyle beraber artık bundan sonraki dönemde ekonominin çok önemli kurumlarından birisi haline geldiğini bildirdi.

"Bugün burada imzalayacağımız protokol bir ilk" diyen Babacan, KGF A.Ş'nin bundan sonra yapacağı tek işin bu olmayacağını, çok farklı formatlarda, çok farklı protokoller çerçevesinde uluslararası kuruluşlarla farklı işleri de beraberinde yapabileceğini söyledi. Babacan, gelişmiş olan ülkelere bakıldığında kredi garanti uygulamalarının çok farklı şekillerini gördüklerini ifade ederek, şöyle devam etti:

"Ancak gelişmiş olan ülkelerde de kredi garanti sisteminin finans sisteminin ayrılmaz, vazgeçilmez bir parçası haline geldiğini görüyoruz. Türkiye'de çok yeni, son birkaç yıldır sermayesi güçlendirildikten sonra yavaş yavaş belki tanınmaya başlandı, yavaş yavaş gelişmeye başlandı ama bundan sonraki dönemde hep beraber şahit oluruz ki bu sistem gerçekten artık önemli, kurumsallaşmış uzun vadeli bir sistem olur.

Hangi kuruluş, sistem olursa olsun ilk başlangıçta eksiklikler olur hatalar olur bunlar farkedildikçe uygulamayla beraber düzeltilir. Sistemi kurduk diye bu böyle demek doğru değil. Uygulama ile beraber sık sık bir araya geleceğiz. Adeta yeni doğan bir bebek nasıl bakıma muhtaçsa, çok yakından ilgilenme isterse bu da böyle olacak. Taki kendi ayakları üzerinde durup yürüyüp koşana kadar hep beraber hükümet, kurumlar, bankalar TOBB ile beraber bu işin çalışmasını izleyeceğiz, eksiklerini sıkıntılarını zaman içinde gidererek yolumuza devam edeceğiz."

KGF'nin amacı

Babacan, KGF'nin asıl amacının kriz nedeniyle geçici olarak sıkıntıya girmiş KOBİ'lere destek çıkmak olduğuna dikkat çekerek, "Bu kriz hiçbirimizin suçu değil, Türkiye'nin bu krizde en ufak bir suçu yok, ama bu krizden etkileniyoruz. Bu krizden etkilenirken de kurumlarımızı korumak zorundayız, Zaten 5 yıldır, 10 yıldır problem yaşayan şirketler olabilir bu onların derdine pek deva olmayacak" dedi.

Pazarı korumak önemli

Önemli olanın aynı zamanda pazarları da koruyabilmek olduğunu belirten Babacan, KOBİ'lerin hem kurumsal yapılarını hem de pazarlarını koruyabilmelerinin önemine işaret etti. Babacan, müşterinin kolay kazanılmadığını, bedel ödenerek, alın teri dökülerek kazanıldığını ifade ederek, "Hem kurum olarak KOBİ'lerin potansiyelini korumaları, hem de pazarlarını korumaları önemli bu süreçte" dedi.

Yüzde 65 destek

KGF A.Ş'ye Hazine'nin sağladığı destekle kredilere yüzde 65 oranında bir destek verileceğini belirten Babacan, şöyle devam etti:

"Yüzde 65 oranında kredilere kefil olacaktır. Bankalarımızın üzerinde sadece yüzde 35 risk kalacaktır. Sorunlu kredilerde tahsilat başlandığında da bu böyle olacak. Burada oluşturulacak kredi hacmini yaklaşık 10-12 milyar lira olarak tahmin ediyoruz. Bu ilk etapta Hazine'nin sağladığı 1 milyar liranın kaldıraç etkisi oluşan ilave bir kredi hacmidir. Şu anda tüm KOBİ'lerimizin toplam kredi hacminin 80 milyar lira olduğunu düşündüğümüzde 10 milyar makul bir rakamdır. Ancak, bu 10 milyar stok miktarıdır. Yani zaman içinde ödenip tekrar kullanılacak krediler ile 2 yıllık protokol yapıyoruz, ortalama 1 yıl vadeli olsa bu krediler bunun 2 misli bir akım olacak. 10 milyar bir borç stoğu olarak devam edecek bir bakıma. Akım olarak baktığımızda rakamın 10 milyarın üzerinde."

"Müracaatlar 1 hafta 10 güne kadar yapılabilecek"

İmza töreninin ardından gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Babacan, protokolün bugünden itibaren yürürlüğe girip girmeyeceğine yönelik bir soru üzerine, bu protokolle artık yasal ve kurumsal çerçevenin tamamlanmış olduğunu, bundan sonra yetkinin önemli bir kısmının KGF Yönetim Kurulu'nda olacağını söyledi.

Babacan, 20 bankanın bu işin içinde yer aldığını belirterek, bu 20 bankanın da bankacılık sisteminin yüzde 95'ini temsil ettiğini ifade etti. Babacan, "Bundan sonra bu 20 bankanın her şubesi KGF'nin şubesi gibi çalışacak. Müracaatlar 1 hafta 10 güne kadar yapılabilecek" dedi.

"1 milyon liralık kefalet ne kadarlık kredi anlamına geliyor?" şeklindeki soruya, KGF Yönetim Kurulu Başkanı Faik Yavuz, "2,5 milyon lira" yanıtını verirken, Babacan ise 2,5 milyon liralık kredinin yüzde 65'lik kısmının 1,5 milyon lira ettiğini belirterek, kredinin tamamının biraz daha yüksek olacağını kaydetti.

Babacan, yüzde 65'lik oranın garantili bir alacak olması nedeniyle banka sermaye yeterlilik rasyosunun hesaplanırken bu garanti altındaki kısmın hesaba katılmayacağını bildirdi ve "Dolayısıyla bankalarımız kullandırdıkları kredinin yüzde 65'lik kısmı için sermayelerini bir bakıma bağlamış olmayacaklar. Bu da bankalarımızı rahatlatacak" diye konuştu.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3
http://www.yapi.com.tr/haberler/hazine-kgfye-1-milyar-tl-verecek_73309.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!