Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Hedef Büyüten Türk Müteahhidinin Yeni Gözdesi Afrika

Geçen yıl maksimum dedikleri 12 milyar dolarlık iş alarak, bu yıl için hedeflerini 15 milyar dolara çıkaran müteahhitler, petrol ve emtia fiyatlarının artışıyla irili ufaklı pek çok konut ve altyapı projesini hayata geçirmekte olan Afrika pazarına odaklandı.

Referans Gazetesieçen yıl maksimum dedikleri 12 milyar dolarlık iş alarak, bu yıl için hedeflerini 15 milyar dolara çıkaran müteahhitler, petrol ve emtia fiyatlarının artışıyla irili ufaklı pek çok konut ve altyapı projesini hayata geçirmekte olan Afrika pazarına odaklandı. Dış Ticaret Müsteşarlığı (DTM) koordinatörlüğünde geçen ay Libya'da çeşitli temaslarda bulunan müteahhitlerin programında bu kez Çad, Etiyopya, Senegal ve Cezayir ziyaretleri var.

Önümüzdeki aydan itibaren bu ülkelerde temaslara başlayacak işadamları, 10-15 kişilik teknik heyetler halinde yetkililerle proje pazarlığı yapacak. DTM yetkilileri, 2003'ten başlatılan Afrika Stratejisi'nin meyvelerini vermeye ve Kuzey Afrika'nın Türk müteahhitlere önemli fırsatlar sunmaya başladığını söylerken Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Genel Sekreteri Haluk Büyükbaş, sadece Etiyopya'da 5 yıl içinde altyapı, demir yolu, enerji ve konut projelerine 7 milyar dolar harcanacağını söyledi.

DTM yetkilileri 350'nin üzerinde Türk müteahhidin Afrika'daki hizmetlerinin toplam 17 milyar dolara ulaştığını bildirdi. Geçen yıl kıtada gerçekleştirilen müteahhitlik hizmetleri ise 1.6 milyar dolar olarak belirlendi. Bu yıl Afrika'daki Türk müteahhit sayısının 430'a ulaşması beklenirken Türk firmalarının bölgede yatırımlarının da 500 milyon dolara çıktığı belirlendi. Afrika'nın yatırım ortamının daha liberal hale geldiğine dikkat çeken DTM yetkilileri, Kuzey Afrika'nın liman kolaylığı bulunduğunu ve işgücü ile enerji fiyatları konusunda da avantajlı olduğunu dile getirdi. Ancak Afrika'nın pek çok ülkesinde Türk bankalarının teminatlarının kabul edilmemesi en büyük sıkıntılardan biri olurken, bazı ülkelerde yabancı işçi kadar yerli işçi istihdamının şart koşulmasına yönelik uygulamalara da rastlanıyor.

Çok sayıda Türk firması Kuzey Afrika'da faaliyet gösteriyor. Sahra Afrikası denen bölge de 10 yıl içinde önemli fırsatlar sunmaya başlayacak. Yetkililer, bölgede Sudan, Angola ve Mozambik'in öne çıktığını belirtiyor. Sudan'da şimdiden 80 kadar Türk firması faaliyet gösteriyor ve TAV ülkede havaalanı yapım işini üstlenmek üzere. Etiyopya'da ise çimento fabrikası yapımı projeleriyle ilgilenen Türk firmaları var.

Afrika'da Cezayir'in Türk firmaları için önemli bir pazar olduğuna işaret eden DTM yetkilileri, 20 Türk firmasının ülkede devam eden proje tutarının 832.7 milyon dolar olduğunu bildirdi. Projeler arasında baraj, otoyol, konut ve içme suyu arıtma tesisleri yapımı yer alırken ülkede birkaç yıl içinde ihaleleri tamamlanacak 90 milyar dolarlık program çerçevesinde de firmalarca inşaat, elektrik işleri ve rafineri gibi projeler üstlenilebileceğine dikkat çekiliyor. Ülkede 2 milyon civarında olduğu ifade edilen konut ihtiyacını kapamak üzere bu alanda çeşitli projelerin yürütülmesi de bekleniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/hedef-buyuten-turk-muteahhidinin-yeni-gozdesi-afrika_51866.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!