Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Asfalyalar Atmadan...
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

HeidelbergCement İlk Çeyrekte Karlılığını Yüzde 48 Artırdı

HeidelbergCement'ten yapılan açıklamada, Türkiye'de Sabancı Grubu ile Akçansa'da ortaklığı bulunan Almanya'nın dev kuruluşu HeidelbergCement'in, 2011'in ilk çeyreğinde karlılığını yüzde 48 artırmanın yanında grubun toplam satışlarındaki yüzde 19'luk yükselişin, dünya genelinde ekonomik iyileşmenin hızlandığının bir göstergesi olarak yorumlandığı

yapi.com.tr / AA
HeidelbergCement İlk Çeyrekte Karlılığını Yüzde 48 Artırdı

HeidelbergCement'ten yapılan açıklamada, Türkiye'de Sabancı Grubu ile Akçansa'da ortaklığı bulunan Almanya'nın dev kuruluşu HeidelbergCement'in, 2011'in ilk çeyreğinde karlılığını yüzde 48 artırmanın yanında grubun toplam satışlarındaki yüzde 19'luk yükselişin, dünya genelinde ekonomik iyileşmenin hızlandığının bir göstergesi olarak yorumlandığı ifade edildi. Başta agrega, hazır beton ve çimento olmak üzere dünyanın en büyük inşaat malzemeleri üreticilerinden biri olan Alman çimento devi Heidelbergcement Grubunun, 2011 yılına, satış, karlılık ve finansal yapılanma açısından hızlı bir giriş yaptığı kaydedildi.
    
Açıklamada, grubun yılın ilk çeyreğindeki cirosunun, geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 19 artış göstererek, 2 milyar 180 milyon avrodan 2 milyar 602 milyon avroya ulaştığı bildirildi. Açıklamaya göre, vergi ve amortisman öncesi karlılık da, aynı dönemde yüzde 48 artarak 253 milyon avroya yükseldi. Geçen yıl bu dönemde şirketin karı 171 milyon avro seviyesinde bulunuyordu. Asya, Afrika ve Akdeniz bölgesinde istikrarlı bir büyümenin yaşandığı, Amerika ve Avrupa piyasasında ise düzelme trendinin devam ettiği vurgulanan açıklamada, ''İyi giden havaların da etkisiyle, satışlarda çift basamaklı artışların yakalandığı'' belirtildi. Enerji ve hammadde fiyatlarındaki aşırı artışlara karşın satışlarda ve karlılıkta yakalanan büyümenin büyük bir başarı olduğu kaydedilen açıklamada, şirketin finansal yapılanmasında da önemli bir iyileşme sağlandığı ifade edildi.
    
HeidelbergCement Grubu Başkanı Dr. Bernd Scheifele, ''Havaların Avrupa ve kuzey yarı kürede normalden iyi gitmesinin yanısıra, dünya genelinde istikrarlı bir şekilde devam eden ekonomik iyileşme hem ciromuzun hem de karlılığımızın artmasını sağlıyor'' dedi. Scheifele, olağanüstü yükselen enerji ve hammadde maliyetlerini fiyat artışlarıyla telafi etmek zorunda olduklarını ve bazı pazarlarda bunu başardıklarının vurguladı.
    
Başarının kaynağı 'tilki'
    
HeidelbergCement grubu, bu yılın başında finansal ve operasyonel alanda mükemmelliği yakalamak amacıyla, üç yıllık ''Tilki 2013'' kod (FOX 2013 ? Finansal ve Operasyonel Mükemmelik) adlı programı uygulamaya koydu. Gruptan yapılan açıklamada, ''Tilki kod adlı programın ilk üç ayda başarıyla uygulandığı'' bildirildi. Bu programın uygulanması sayesinde, faiz indirimi ve borç yapılandırmasıyla birlikte grubun finansal sonuçları geçen yıldan 42,9 milyon avro daha iyi gerçekleşti. 30 milyon avro tasarruf edildi. Yılın ilk çeyreğinde Heidelbergcement'in net borç miktarı da 330 milyon avro azalarak 8,6 milyar avroya indi. Böylece şirket borçluluk oranı yüzde 71'e geriledi.
    
Grup, geçen yıl ilk çeyrekteki 15,2 milyon ton olan çimento ve klinker satış miktarını yüzde 14,4 arttırarak 17,3 milyon tona yükseltti. Batı ve Kuzey Avrupa'da olduğu gibi Doğu Avrupa-Orta Asya ve Afrika-Akdeniz bölgelerinin satışlarında büyümede 2 haneli oranlara ulaşıldı. Bu yıl içinde 6 milyon tonu aşan yeni kapasite yatırımının tamamlanması hedeflendi. Bu plana uygun olarak mart ayı sonunda HeidelbergCement Polonya'da 6000 ton/gün kapasiteli yeni bir fabrika devreye girdi. Bu tesis yılda 1,2 milyon ton çimento üretecek. Afrika ve Rusya'da yapılan yeni yatırımlarla birlikte HeidelbergCement grubunda çalışan sayısı da 53.771 kişiye ulaştı.

ETİKETLER: firma
http://www.yapi.com.tr/haberler/heidelbergcement-ilk-ceyrekte-karliligini-yuzde-48-artirdi_87219.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!