Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Hema: İran’da 800 Milyon Dolara Santral Kuruyoruz

Hema Dişli Grubu patronu Emin Hattat, İran'da Türkiye sınırına yakın bir noktada İranlılar'la ortaklaşa 800 milyon dolara doğalgaz santralı kuracak

Hürriyet
Hema: İran’da 800 Milyon Dolara Santral Kuruyoruz

b>Hema Dişli Grubu patronu Emin Hattat, İran'da Türkiye sınırına yakın bir noktada İranlılar'la ortaklaşa 800 milyon dolara doğalgaz santralı kuracaklarını açıkladı. Hattat, ‘‘İran'la 500 milyon dolarlık motor ve şanzıman projemiz var. Ayrıca birlikte minibüs üretimi düşünüyoruz’’ dedi.

AĞIRLIKLI olarak otomotiv yan sanayiinde faaliyet gösteren Hema Dişli Grubu, İranlılar'la üç önemli proje konusunda anlaşma yaparken, Petkim ihalesine de ortak teklif vermeyi planladığını duyurdu. Türkiye'de Irak ve İran sınırına yakın bir bölgede İran Petrokimya Sanayi Milli şirketi ile 800 milyon dolara doğalgaz santralı kurmak için anlaşan Hema Dişli, ayrıca İranlı IDRO şirketi için yılda 500 milyon dolarlık otomobil parçası üretecek. Hema Dişli şirketi önümüzdeki yıl da yine IDRO ile birlikte ortak olarak pick-up ve minibüs üretimi yapmaya hazırlanıyor.

Hema Dişli Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Emin Hattat, 15 yıldır ticari ilişkileri olduğu İran'la üç büyük proje için anlaşma yaptıklarını söyledi.

500 MİLYON DOLARLIK MOTOR

Emin Hattat, İranla yapacakları ilk projenin otomotiv alanında olduğunu belirterek, ‘‘İran'da her yıl 400 bin adet araç üretiliyor. Bu rakamı yeni anlaşmalarla 1 milyon adede çıkarmayı planlıyorlar. Biz de bu bağlamda İran'da üretilen araçlar için Türkiye'de şanzıman, difransiyel ve motor yapacağız. İran'lı IDRO şirketi ile yaptığımız bu anlaşma ile yılda 500-600 milyon dolar ciro elde etmeyi hedefledik’’ dedi.

IDRO şirketi ile yaptıkları diğer bir anlaşmanın ise ortaklaşa minibüs ve pick-up üretimi olduğunu kaydeden Hattat, Türkiye ve İran'da uluslarası bir markanın minibüs ve pick-up modellerini üreteceklerini kaydetti. Hattat, ‘‘Türkiye ve İran pazarında satılacak bu araçlar için bizim üretim tesisimiz hazır. IDRO şirketi ise 50 milyon dolarlık yatırım yapacak’’dedi.

İmzalanan üçüncü ve en önemli projenin ise İranlı Petrokimya şirketi ile birlikte kuracakları doğalgaz santrali olduğunu kaydeden Emin Hattat şöyle konuştu: ‘‘Türkiye'de İran ve Irak sınırına yakın bir bölgede kurulacak ve yaklaşık 800 milyon dolara malolacak santral hem doğalgazla hem de buharla çalışacak. Santralin inşaatı 2004 yılının Eylül ayında başlayacak

ve iki yıl içinde bir aksilik olmazsa devreye girecek. Santralde üretilecek elektriğin ağırlıklı olarak İran ve Irak'a ayrıca Türkiye'ye satılmasını planladık. İran tarafı bu santral için gereken doğalgazı kendi santrallerine verdiği fiyattan sağlayacak. Bu da gazın 1000 metreküpü 27 dolar anlamına geliyor.’’

Hattat: İranlılar'la Petkim'i de inceliyoruz

EMİN Hattat, dün Enerji Bakanı Hilmi Güler, İran Petrol Bakanı Yardımcısı ve İran Petrokimya Sanayi Milli şirketi Başkanı Muhammed Reza Nematzadeh ile Ankara'da görüştükten sonra İranlı yetkililere fabrikaları gezdirdi. Petkim konusunda İranlılarla görüştüklerini kaydeden Hattat, ‘‘İran Petrokimya şirketi Petkim'e teklif vermemişti. Biz kendilerine Petkim'in kárlı bir şirket olduğunu ve isterlerse birlikte teklif verebileceğimizi söyledik. Hem İranlılar hem de biz Petkim'de incilemeler yaptıktan sonra kesin kararımızı vereceğiz. Şu an için kesin bir şey yok sadece niyet var’’ dedi.

Enerji Bakanı Hilmi Güler ise dün Emin Hattat ve İranlı yetkililerle görüştükten sonra yaptığı açıklamada, İran'ın Petkim ile ilgilendiğini belirterek, Petkim'de doğalgaz kullanımına geçilmesinin söz konusu olduğunu ve bu çerçevede İran'dan gelecek doğalgaz fiyatının önemli olacağını kaydetti.

İranlı Bakan Yardımcısı Nematzadeh ise, petrokimya alanında Türkiye ile uzun süreli işbirliği ve ortak yatırım yapmayı düşündüklerini belirterek, Petkim'in ilk ihalesinden geç haberdar olduklarını ve bu konudaki girişimlerini zamanında yeştiremedikleri için ihaleye katılamadıklarını belirtti. Nematzadeh, ‘‘İran Türkiye'ye mevcut anlaşmada olduğundan daha fazla doğalgaz satmayı düşünüyor ve uzun vadede İran'dan gaz temini konusunda bir sorun olmayacaktır’’ dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/hema-iranda-800-milyon-dolara-santral-kuruyoruz_7832.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!