Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Hemşin Şimdilik Kurtuldu

Rize’nin Hemşin ilçesinde yapılmak istenen TOKİ projesine mahkeme geçit vermedi. Belediyenin kentsel dönüşüme temel oluşturan kararı iptal edildi.

yapi.com.tr
Hemşin Şimdilik Kurtuldu

Rize’nin Hemşin ilçesinde başlatılan kentsel dönüşüm çalışmalarına yargı “Dur” dedi. Samsun Bölge İdare Mahkemesi projenin ‘iptal’ davasını reddeden Rize İdare Mahkemesi’nin ‘ret’ kararını kaldırdı. Birgün'de yer alan habere göre; ‘Hukuki isabet’ bulunmadığı gerekçesiyle kaldırılan kararla birlikte Hemşin Belediye Meclisi kararını da ‘iptal’ oldu.

Bölgedeki HES, taşocakları ve dere ıslahlarıyla birlikte Yeşil Yol çalışmalarının da tepkiyle karşılandığı ilçelerden birisi olan Hemşin’de yurttaşlar yaşanan kentsel dönüşüm kaosunun bir nebze de olsa giderildiğini savundu.

Bal da yok ediliyor
‘Hemşin Kentsel Dönüşüm Projesi’ için dirençli bir hukuk mücadelesi verdiklerini anlatan Zekeriya Bekar, ‘Kentsel Dönüşüm Alanı’nın en az 5 hektar olması gerektiğini vurgulayarak, “AKP’li Belediye Başkanı, ilçe merkezindeki çay tarlasını ve ormanlık alanı kentsel dönüşüm alanı içerisine dahil etti. Ormanları, tarım arazilerini ve balı da yok ettiler. Buna seyirci kalamazdık” dedi.

Haklılık ortaya çıktı
Projenin, bölge gerçekleri ve bilimsel raporların dikkate alınmadan, doğal ve kentsel yapı ile kültürel yapıların göz ardı edilerek Belediye Meclisi tarafından alınan karar gereği uygulanmaya çalışıldığına dikkat çeken Bekar, “Nihayetinde mahkeme buna dur dedi. Yöre halkının haklılığı bir kez daha ortaya çıktı” şeklinde konuştu.

31 Mart yerel seçimleri öncesi hızla başlatılan proje seçimlerin bitmesinin ardından, kentsel dönüşüm arazisinin hak sahiplerinin açtığı davayı kazanması sonrası kısmen durduruldu. Bölgede çalışan hafriyat firması da, yaşanan gelişmelerin ardından çalışmalarını durdurdu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/hemsin-simdilik-kurtuldu_173274.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!