Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Hemzemin Geçitlere Neşter

Temelli'de 7 öğrencinin ölümü ile sonuçlanan tren kazasının ardından yeniden gündeme gelen hemzemin geçitler, TCDD'yi harekete geçirdi. Bu geçitler

Akşamb>Temelli'de 7 öğrencinin ölümü ile sonuçlanan tren kazasının ardından yeniden gündeme gelen hemzemin geçitler, TCDD'yi harekete geçirdi. Bu geçitlerin kimi kapatılacak, kimisine de otomatik geçiş sistemi takılacak.

Ankara'nın Temelli Beldesi'ndeki hemzemin geçide otomatik geçiş sistemi kurmak için çalışma başlatan TCDD, Ankara-İstanbul arası hızlı tren seferlerine geçmeden önce de bu güzergahtaki 100 hemzemin geçitle ilgili çalışma yapacak.

TCDD yetkilileri, saat başı ve saatte 140 kilometre hızla gidecek olan hızlandırılmış trenin, bölge insanının alışık olmaması nedeniyle hemzemin geçitlerde sorun yaratabileceğine dikkat çekti. İnsanların hızlandırılmış trenin süratine adaptasyonunu sağlamak için çalışma başlattıklarını aktaran yetkililer, bu amaçla İstanbul-Ankara güzergahındaki valilerle toplantı yaptıklarını, onların da muhtarlarla bir araya geldiklerini anlattı.

TEK TEK ELE ALINACAK

Güzergahta bulunan 100 hemzemin geçidin her birinin tek tek ele alınacağını bildiren yetkililer, trafiği az olan ve yakınında başka geçit bulunan hemzemin geçitlerin kapatılacağını söyledi. Yetkililer, bu çerçevede 52 hemzemin geçidin kapatılmasının gündemde olduğuna işaret etti.

Geri kalan hemzemin geçitlerin ise kontrol altına alınacağını belirten yetkililer, kimisine bekçi konacağını, kimisine ise otomatik bariyer sistemi kurulacağını söyledi. Ancak hemzemin geçitlerin yasal olarak Karayolları Genel Müdürlüğü ile yöre belediyesinin sorumluluk alanı içinde olduğuna dikkat çeken yetkililer, bu yüzden geçitlerin kontrolünün bu kurumlarca yapılması gerektiğini ifade etti.

OTOMATİK GEÇİŞ

Yetkililer, hemzemin geçitlerde meydana gelen kazaları Karayolları Genel Müdürlüğü'nün umursamadığını da savundu. Temelli'de 7 öğrencinin öldüğü kaza ile gündeme gelen hemzemin geçit için de çalışma başlattıklarını bildiren yetkililer, buraya otomatik geçiş sistemi takıldığını ifade ettiler. Yetkililer, Karayolları Genel Müdürlüğü'nün sorumluluğunda olmasına rağmen yapılmayan geçiş sistemi için Temelli'deki hemzemin geçide, 'İlgili kuruluşça yapılmadığı için TCDD yapıyor. Masrafları ilgili kuruluşa fatura edilecektir' yönünde bir tabela da astıklarını bildirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/hemzemin-gecitlere-nester_11335.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!