Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

Tüketici ve Konut Kredisi...

Her Ay 30 Bin Kişi Konut Kredisi Borcunu Kapatıyor

Karşılaştırma sitesi Enuygun.com’un analizine göre, bankalardan her ay 40 bin civarında kişi yeni konut kredisi kullanırken, 30 bin kişi de konut kredisini kapatıyor. Ayrıca, her ay 3 milyar TL yeni konut kredisi kullandırılırken, kapanan ve ödenen konut kredisi taksitleri tutarı da 1,5 milyar TL’yi buluyor.

yapi.com.tr
Her Ay 30 Bin Kişi Konut Kredisi Borcunu Kapatıyor

arşılaştırma sitesi Enuygun.com’un site verileri ve Türkiye Bankalar Birliği verilerinden derlenen analize göre, 2011 yılının ilk altı ayında bankalardan konut kredisi kullanan kişi sayısı 259 bin 795 olarak gerçekleşti. Aynı dönemde bankaların konut kredisi müşteri sayısı ise 1 milyon 82 bin 561’den 1 milyon 162 bin 829’a yükseldi. Bu verilere göre, yılın ilk yarısında konut kredisi ödemesini tamamlayarak bankalara olan borçlarını kapatanların sayısı 179 bin 527 oldu. Bu da Türkiye’de bankaların aylık ortalama olarak 43 bin adet yeni konut kredisi müşterisi edindiğine, buna karşılık olarak eski konut kredisi müşterisi sayısında ise 30 bin adet azalma olduğuna işaret ediyor.

Enuygun.com analizinde Türkiye’de bankaların konut kredisi bakiyesinde her ay yeni verilen konut kredileri miktarının yarısı kadar eksilme olduğuna da dikkat çekiliyor. 2011 yılının ilk altı ayında 19 milyar TL yeni konut kredisi kullandıran bankaların aynı dönemde konut kredisi hacmi 61,8 milyar TL’den 66,8 milyar TL’ye yükseldi. Bu verilere göre, kapanan ve ödenen konut kredisi taksitleri aynı dönemde 9,95 milyar TL olarak gerçekleşti. Bu da aylık ortalama olarak 3,2 milyar TL yeni konut kredisi açan bankaların konut kredisi hacimlerinin her ay 1.66 milyar TL azaldığına işaret ediyor. Yani 2011 ilk altı ayında aylık net hacim artışı 1,5 milyar TL olarak gerçekleşti.

Verilerle ilgili değerlendirmelerde bulunan www.enuygun.com Baş Analisti Betül Sungurlu, “Merkez Bankası verilerine göre 2011 yılının ilk yarısından sonra açılan yeni konut kredilerinin, kapanan konut kredisi miktarı karşısında giderek zayıfladığı gözlemleniyor. Sektörde konut kredisi hacmi 2011’in ilk yarısında yaklaşık olarak her ay 1,5 milyar TL artıyordu. Temmuz ayında bu rakam 750 milyon TL’ye, Ağustos’ta ise 202 milyon TL’ye geriledi. Enuygun.com’a gelen karşılaştırma sayılarında artış sürse de başvurularda son iki aydır yatay bir seyir görülüyor. Bu zamana kadar hep konut kredisi artış rekorlarından bahsediyorduk ancak görünen o ki bundan sonra sektörde konut kredisi hacmindeki azalmayı konuşuyor olacağız” dedi.

Merkez Bankası verilerine göre bankalarca TL üzerinden açılan konut kredisi faiz oranlarının 2011’in ilk yarısından sonra yıllık bazda yüzde 1 daha artığını belirten Sungurlu, ”2011’e yıllık yüzde 9,5 faizli konut kredisi oranları ile başlamıştık. Şimdi ise konut kredisinde yıllık faiz oranı yüzde 12,5’lara kadar yükseldi. Elbette bu durum talebi olumsuz etkiliyor. Öte yandan, aradığı evi bulan kişiler, daha önce olduğu gibi bu oranlardan da hâlâ kredi kullanıyor. Kredi karşılaştırma servisi veren bir kurum olarak konut kredisi almayı düşünen kişilere bizim tavsiyemiz, bankalar arasında masraf dâhil tüm maliyetleri karşılaştırarak kendileri için en uygun krediyi seçmeleri yönünde oluyor. Ev alım kararında faiz oranları tek kriter değil. Üstelik ileride olabilecek faiz indirimlerine yönelik olarak, refinansman yolunun açık olduğunu hatırlamakta da fayda var” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/her-ay-30-bin-kisi-konut-kredisi-borcunu-kapatiyor_89118.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!