Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

Allianoi için Acı Son

Her Ayın 25’inde Allianoi Buluşması

Allianoi Girişim Grubu antik kentin unutturulmasını önlemek için her ayın 25’inde İzmir 2 Nolu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun Alsancak’taki binası önünde eylem yapma kararı aldı. Grubun aldığı karar uyarınca ilk eylem dün gerçekleşti. Allianoi Girişim Grubu üyesi tiyatro sanatçısı Aydın Karataş, kurulun önünde tek kişilik

Hürriyet Ege
Her Ayın 25’inde Allianoi Buluşması

Allianoi Girişim Grubu antik kentin unutturulmasını önlemek için her ayın 25’inde İzmir 2 Nolu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun Alsancak’taki binası önünde eylem yapma kararı aldı. Grubun aldığı karar uyarınca ilk eylem dün gerçekleşti. Allianoi Girişim Grubu üyesi tiyatro sanatçısı Aydın Karataş, kurulun önünde tek kişilik kısa bir oyun sergiledi. İzmirli Homeros’u canlandıran Karataş, ünlü ozanın ağzından Allianoi’nin kuma gömülme macerasını anlattı.

Homeros anlattı

Kısa tiyatro oyununun ardından açıklama yapan Avukat Yelda Kullap, Allianoi’nin geçmiş değil, gelecek olduğunu dile getirerek, “Yıllardır kampanyalarla, davalarla sesimizi duyurmaya çalıştık. Dinlemediler, inatla, ‘Allianoi’yi kapatıyorsunuz, hukuk ve geleceğimizi hevesleriniz uğruna çiğniyorsunuz. Unutturmayacağız, geleceğimizi yok sayanlara dur’ diyoruz. Koruma kurullarını gerçek görevlerini yapmaya çağırıyoruz” dedi.
Allianoi ile ilgili davalar hakkında bilgi veren Avukat Arif Ali Cangı ise mücadelenin hukuki boyutta sürdüğünü belirterek şunları söyledi:

Yargıyı beklemediler

“2001 yılında alınan birinci derece arkeolojik sit kararına dayanarak bütün davaları kazandık ve 2005’te su tutması planlanan barajda su tutmayı 5 yıl kadar geciktirildi. Ancak görünen o ki, AKP Hükümeti ve Kültür Bakanlığı Allianoi’yi suya gömmeye kararlı. Mahkemeden çıkacak kararı beklemeye dahi tahammülleri yok. En son verilen koruma kurulu kararı da öncekilerin tekrarıdır. Önce mille kaplamaydı şimdi kille kaplama kararı aldılar. Şu an yargı süreci devam ediyor. Bir yandan Danıştay’da bir yandan da İzmir 4. İdare Mahkemesi’nde iki dava sürüyor. En son aşamada idare mahkemesi keşiften sonra yürütmeyi durdurmaya karar verdi. Yapılacak keşifte bilirkişinin raporuna göre mahkeme karar verecek. Mahkemenin sağlıklı karar verebilmesi için süreye ihtiyaç var. Bakan’dan 6 ay çalışmaları durdurmalarını istedik ancak bekleyemeyeceklerini söyledi. Bu açıkça daha önce yapılan bir yanlışta ısrar edilmesi anlamına geliyor.”

ETİKETLER: arkeoloji
http://www.yapi.com.tr/haberler/her-ayin-25inde-allianoi-bulusmasi_83976.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!