Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Her Daireye 1 Otopark Zorunluluğu Ertelendi

Yarın yürürlüğe girmesi beklenen yeni otopark yönetmeliğinin yürürlük tarihi bugünkü Resmi Gazete'de değiştirildi. Böylece her daireye 1 otopark zorunluluğu da ertelenmiş oldu. Yapılan yeni düzenleme ile okullara zemin altı otopark yapılmasının da önü açıldı.

yapi.com.tr
Her Daireye 1 Otopark Zorunluluğu Ertelendi

İmar Kanununun 37 nci ve 44 üncü maddelerine dayanılarak hazırlanan ve 22 Şubat 2018 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan yeni otopark yönetmeliğinin yarın (1 Haziran 2018) yürürlüğe girmesi bekleniyordu.

Ancak Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan Otopark Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile yürürlük tarihi değiştirildi. Böylece yönetmelik ile gelen her daireye 1 otopark zorunluluğu da ertelenmiş oldu.

Emlak Kulisi'nde yer alan habere göre; yeni otopark yönetmeliğinin yeni yürürlük tarihi ise 6 ay uzatılarak 1 Ocak 2019 olarak belirlendi. Bu tarih itibari ile yapılacak yapılara Yönetmelikte belirtilen esaslara göre otopark yerleri ayrılmadıkça yapı ruhsatı, bu otoparklar inşa edilip hazır hale getirilmedikçe yapı kullanma izni verilemeyecek.

Okullara zemin altı otopark
Yönetmelikte yapılan bir diğer değişiklik ile okulların zemin altına otopark yapılabilmesinin de önü açıldı.

Ana arter yollarda cadde altı, imar mevzuatının izin verdiği meydan, yeşil saha ve parklar ile ilgili kamu kurum ve kuruluşlarınca uygun görülen, bu kuruluşlara ait veya tahsisli taşınmazların bahçelerinde; tamamen tabii veya tesviye edilmiş zemin altında kalan kısımlarda bölge ve genel otopark yapılabilmesine olanak sağlanıyor ancak Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim tesis alanları hariç tutuluyordu.

Yönetmelik kapsamında yapılan yeni düzenleme ile Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim tesis alanlarındaki projeler için düzenleme ve onaylar Milli Eğitim Bakanlığına ait olmak üzere bu kuruluşlara ait veya tahsisli taşınmazların bahçelerinde; tamamen tabii veya tesviye edilmiş zemin altında kalan kısımlarda otopark yapılabilecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/her-daireye-1-otopark-zorunlulugu-ertelendi_166018.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!