Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Her Eser Kendi Yerinde Güzel

Dünyanın dört yanından arkeologlar ve bakanlık yetkilileri vaktiyle ülkelerinden kaçırılıp büyük müzelere giden eserleri geri almak için Mısır'da toplandı. Temsilci gönderen 16 ülke arasında Türkiye yok.

Radikal Gazetesi
Her Eser Kendi Yerinde Güzel

STRONG>Dünyanın dört yanından arkeologlar ve bakanlık yetkilileri vaktiyle ülkelerinden kaçırılıp büyük müzelere giden eserleri geri almak için Mısır'da toplandı. Temsilci gönderen 16 ülke arasında Türkiye yok. ( fotoğraf: ap)

Mısır’ın başkenti Kahire’de ülkeden kaçırılan tarihi eserlerin geri getirilmesi için düzenlenen konferans başladı. Dünyanın dört yanından Kahire’ye giden arkeoloji uzmanları ve kültür bakanlığı yetkililerinin ortak bir noktası var; ülkelerinden götürülen antik eserleri nasıl geri alacaklarını tartışıyorlar. 

Konferansa ev sahipliği yapan Mısır, firavunlar döneminden kalma çok sayıda değerli eserinin Batılı ülkelerde bulunan müzelerden geri getirilmesi için çaba sarf ediyor. Aralarında Yunanistan, Suriye, Irak, İtalya, Meksika ve Çin’in de bulunduğu toplam 16 ülke, Mısır’daki konferansa temsilci yolladı. Ancak Türkiye bu ülkeler arasında yer almıyor.

Kahire’de toplanan yetkililer, kültür miraslarının parçası olan antik eserleri Berlin, Londra ya da Paris’teki büyük müzelerden geri istemenin yolları üzerine stratejiler belirleyecek. Bunun yanı sıra Birleşmiş Milletler’in çalıntı antik eserlerle ilgili sözleşmesinin değiştirilmesi için çağrıda bulunmaları da bekleniyor.

BM kuralları da değişsin

Halihazırdaki BM kuralları, 1970 yılından sonra çalınmış olan antik eserlerin ait olduğu topraklara geri gönderilmesini öngörüyor. Kahire konferansının katılımcılarıysa bu tarihin daha geriye doğru işlemesi gerektiğini, çünkü en değerli antik hazinelerini 1970 yılından önce kaybetmiş olduklarını söylüyor.

Bu hareketin başını çeken isim, Mısır’ın baş arkeoloğu Zahi Hawass. Çalıntı eserlerin Mısır’a iadesi için ses getiren kampanyaların altında imzası olan Hawass, geçen yıl Fransa’daki dünyaca ünlü Louvre Müzesi’yle bağlarını kopararak dikkatleri çekmişti. Sonuçta Louvre, antik çağdan kalma bir Mısır mezarlığının duvar resimlerini iade etmek zorunda kaldı.

Zahi Hawass, Londra’da sergilenen meşhur Rosetta Taşı’nın ve Berlin’de ziyaretçilerin önünde kuyruk oluşturduğu Kraliçe Nefertiti heykelciğinin de Mısır’a geri verilmesini istiyor. Konferansa katılan Yunan heyetin amacıysa Osmanlı döneminde Lord Elgin tarafından Londra’ya taşınan Akropol’ün zarif süslemelerini Atina’ya geri götürmek. (bbc)

http://www.yapi.com.tr/haberler/her-eser-kendi-yerinde-guzel_78419.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!