Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Her Şey Tiryakileri Isıtmak için!

Sigara içenlere gün doğdu. Kapalı alanlarda sigara içme yasağından sonra, tiryakiler karda kışta ne yapacaklarını, işletmeler ise nasıl müşteri bulacaklarını düşünmeye başladı. İmdada infrared ısıtıcılar yetişti. Bu ısıtıcılarla açık mekânları da ısıtmak mümkün.

Zaman CumaErtesi
Her Şey Tiryakileri Isıtmak için!

Ülkemizde son birkaç aydır uygulamada olan sigara yasağı tiryakileri sokağa döktü, ancak havaların iyice soğuması onları bir telaşa daha sürükledi: 'Bu karda kışta sokakta da içemeyeceğiz.' Onlar sigara içebilecekleri mekanları kara kara düşünürken 'açık alan ısıtma' sistemleri imdada yetişti. Restoranlar, kafeler, oteller şimdilerde en iyi açık alan ısıtma sistemlerinin peşine düştü. Bunu fırsat bilen mucitler boş durmuyor elbet. İnfrared ısıtıcılardan elektrikli masaya, ısıtmalı sandalyeden plazma panellere kadar ısıtılabilir her şey açık alan ısıtmasında deneniyor.

Özellikle UFO'nun son birkaç haftadır ülkemizde satışa sunduğu infrared ısıtıcı pek çok işletmeci tarafından rağbet gördü. UFO Yönetim Kurulu Başkan Vekili Abdullah Yeşil beş yıldızlı otel, restoran ve kafelerden teklif aldıklarının ve birçoğuna sistemi kurduklarını söylüyor. Bu işletmelerden biri Capacity Alışveriş Merkezi'nde bulunan Mado. Bir hafta önce 103 metrekarelik bir terasa tam 11 adet UFO yerleştirilmiş. Capacity Mado Müdüresi Şirin Genç, ısıtıcıların açılarının oturan müşterilere göre ayarlandığını ve bir ısıtıcının birkaç masayı birden ısıttığını anlatıyor. Müşterilerinin son derece memnun kaldığı UFO'lar uzaktan kumanda ile çalışıyor ve yaktıktan 20 saniye sonra ortamı ısıtmaya başlıyor.

Hazır ısıtıcılardan söz açılmışken biraz da özelliklerinden bahsedelim. Dış ortam şartlarına dayanıklı UFO'lar (üzerine yağmur, kar yağsa bile çalışabilen bir ürün), insan ve çevre sağlığına zarar vermiyor. 3-7 metreye kadar ısıtabilen üç farklı ebadı var. Fiyatları da 129 TL-280 TL arasında değişiyor. 100 metrekarelik bir alan için 10 adet cihaz yeterli geliyor. 2300 vatlık bir ısıtıcının bir saatlik yakıt masrafı sadece 50 kuruş.

Plazma paneller çok estetik

UFO'nun dışında elektrikli masa, ısıtıcılı sandalye ve plazma paneller de dış mekan ısıtıcıları olarak karşımıza çıkıyor. Bu sistemler daha çok yeni olduğu ve pek denenmediği için şirketler 'bekleyelim, görelim' anlayışı sergiliyor. Ancak daha önce kayak merkezleri bu tip uygulamaları denemiş. Altera Isıtma Sistemleri'nden Mehmet Ramazan Arıkan özellikle camdan yapılan plazma panellerin iyi bir açık hava ısıtıcısı olduğu kanaatinde. İç ve dış mekanlarda duvar dekorasyonu olarak da işlev gören ve son derece estetik duran paneller çift yönlü ısı yayıyor ve hem insanları hem de zemini ısıtıyor. İstenirse işletmeye özel paneller yapılabiliyor ve istenilen resim panellere yerleştirilebiliyor. Islanmıyor, kırılmıyor, elektrik kaçağı gibi riskleri bulunmuyor. 500-700 wat'lık iki çeşidi var. 100 metrekarelik bir alan için 5 bin-6 bin wat'lık bir ısı ideal. 500 wat'lık bir plazma panelin fiyatı 500 TL.

Bundan sonra işletmelerin açık alanları daha konforlu hale getirmek için yeni çıkan her teknolojiyi deneyeceği aşikar. Zira açık alanlar hem yazın hem de kışın hep ilgi görecek. Nitekim Feriye Lokantası 10 yıldır açık alanlarını ısıtmaya çalışıyor. Lokantanın genel müdürü Vedat Başaran'a göre ısıtıcılar şu an bir çözüm gibi görünse de gerçek konfor ancak ortamın kendisinin ısıtılması ile sağlanabilir. Şu anki ısıtıcılar çay, kahve içilen mekanlar için ideal olabilirken uzun yemekler için iyi bir alternatif değil. Sigara yasağının devreye girmesi ile hedef ortam ısıtma üzerine yoğunlaştı. Bakalım ileride bu ısıtma işi ne tür cihazları bizimle tanıştıracak?

http://www.yapi.com.tr/haberler/her-sey-tiryakileri-isitmak-icin_74149.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!