Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Her Yıl 12 Milyon Hektar Çölleşiyor

TEMA iklim değişikliğinin etkilerine uyum sağlama sürecinde, karar vericilerin sağlıklı toprakları sürdürülebilir yaşamı sağlama fırsatı olarak değerlendirmesini istedi.

yapi.com.tr
Her Yıl 12 Milyon Hektar Çölleşiyor

TEMA Vakfı toprağın iklim değişikliğinden nasıl etkilendiğine dikkat çekerek her yıl 12 milyon hektar alanın çölleştiğini, arazi bozunumu ve çölleşmenin ekonomiye verdiği senelik kaybın da 42 milyar dolar olduğunu hatırlattı.

TEMA 17 Haziran Çölleşme ile Mücadele Günü vesilesiyle yaptığı açıklamada, dünyanın en fakir kesiminin yüzde 42’sinin bozunmuş arazilerde yaşadığını belirtti.

Yaklaşık 1,5 milyar insanın yaşamı bozunmakta olan arazilere bağlı olduğunu, tarım alanlarının yüzde 52’sinin ise orta veya ileri düzeyde bozunuma uğramış durumda olduğunu vurguladı.

“Çölleşme, arazi bozunumu ve kuraklık en çok kırsal bölgelerde yaşayanları etkiliyormuş gibi gözükse de bu etkilerin artan gıda fiyatlarındaki artışa bağlı olarak dalga dalga yayılacağı, şehirleri ve burada yaşayan şehirlileri de tehdit edeceği öngörülüyor.”

Gıda krizi

Gıda üretimine katkısı olmayan ve net tüketici olan şehirlilerin iklim değişikliğinin etkileri ve çölleşme sebebiyle artan gıda fiyatlarına karşı çok kırılgan olduklarını belirten TEMA tarihte ilk kez olarak şehirlerde yaşayan insanların sayısı kırsalda yaşayanları geçtiğini de hatırlattı.

“2010 yılında gıda fiyatlarındaki artışa bağlı olarak büyük çoğunluğu kentlerde yaşayan 44 milyon insan aşırı yoksulluk ve açlık sınırının altındaki koşullarda yaşamaya itildi.”

Adaptasyon

“Bu noktada, ekosistem merkezli adaptasyon kavramı öne çıkıyor. Bu kavram, çölleşme ile mücadele ve küresel ısınma gibi sorunlar karşısında uyum sağlamaya ve önlem almaya dayanan bir yol haritası içeriyor.

“Sürdürülebilir toprak yönetiminden sera gazı azaltım stratejilerine, biyoçeşitliliğin ve ekosistemlerin güçlendirilmesinden topluluklara yönelik yerel adaptasyon stratejilerine kadar çok sayıda politikanın altı çiziliyor.”

Mücadele

Ekosistem merkezli adaptasyonun yüksek verimlilik potansiyeli taşıdığının belirtildiği açıklamada şu noktaların altı çizildi.

* Ekosistem merkezli adaptasyon ile 2030 yılı itibariyle gıdada yüzde 50, enerjide  yüzde 45, su varlıklarında ise yüzde 30 oranında artış sağlanabileceği belirtiliyor.

* Hayvancılığın doğru planlanması ve gözetimi, çayır ve mera verimliliğini sürdürülebilir kılıyor.

* Sağlıklı toprak sadece gıda üretimi sürekliliğini sağlamıyor, iklim değişikliği kaynaklı şiddetli doğa olaylarına karşı direnci de artırıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/her-yil-12-milyon-hektar-collesiyor_121424.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!