Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Çölleşmeyle Mücadelenin Rotası Çiziliyor

Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü Türkiye'yi tehdit eden çölleşme ile mücadele için yönünü belirliyor. Bakanlık, stratejik hedeflere ulaşmak için gereken eylemlerin belirlenmesi konusunda son aşamada.

yapı.com.tr/AA
Çölleşmeyle Mücadelenin Rotası Çiziliyor

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü, dünyanın birçok bölgesinde olduğu gibi Türkiye'yi de tehdit eden çölleşme ile mücadele için rotasını çiziyor. Çölleşmeyle Mücadele Stratejisi'ni geçen yıl tamamlayan bakanlık, stratejik hedeflere ulaşmak için gereken eylemlerin belirlenmesi konusunda son aşamaya geldi.

Çölleşme ve erozyonla mücadele, uzun yıllardır Türkiye'nin öncelikli çalışma alanlarından birisini oluşturuyor. Ayrıca Türkiye, sahip olduğu tecrübe ve finansal kaynaklarıyla 1994'te imzalanan Birleşmiş Milletler Çölleşmeyle Mücadele Sözleşmesinin önemli taraflarından biri konumunda bulunuyor.

Çalışmalar haziranda tamamlanacak

Sahip olduğu bu tecrübeyi, etkin bir strateji ve eylem planına çevirmek için çaba harcayan Orman ve Su İşleri Bakanlığı çalışmalarında sona yaklaştı. Kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum kuruluşları ve akademik kuruluşlarının katılımıyla yürütülen çalışmalar haziranda tamamlanacak.

Eylem Planı için dört farklı grup oluşturuldu

Bu kapsamda, Tarım Arazileri-Meralar-Bozkırlar Grubu, Orman Grubu, Sulak Alanlar-Kıyı Alanları ve Kentler Grubu, İzleme Değerlendirme Grubu gibi dört farklı tematik çalışma grubu oluşturuldu.

Nihai strateji ve eylem planı ilerleyen günlerde kamuoyuna açıklanacak

Bu gruplar mart ve nisanda 3 toplantı gerçekleştirerek, uzmanlıkları doğrultusunda stratejik hedeflere ulaşmak için gerekli eylemleri, zaman planlarını ve performans göstergelerini belirledi.

Bunu takiben bütün gruplardan gelen bilgiler tek bir dokümanda birleştirildi. Eylem planını daha kapsayıcı ve etkin kılmak için farklı kurum ve kişilerle görüşmeler gerçekleştirildi. Eylem planı son kez ilgili bütün kurumların görüşüne sunulacak. Nihai strateji ve eylem planı ilerleyen günlerde kamuoyuna açıklanacak.

"Eylem planı ülke topraklarının korunması açısından büyük önem arz ediyor"

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, çölleşmenin, daha geniş tanımıyla arazi bozulumunun, başta Afrika ve kurak bölgeler olmak üzere dünyanın birçok bölgesini ciddi anlamda tehdit eden bir unsur olduğunu vurguladı.

Eroğlu, "Çölleşme ve arazi bozulumu sebebiyle topraklar ve tabii yaşam ortamları temel özelliklerini yitiriyor ve insanları gıda güvenliği başta olmak üzere birçok problemle karşı karşıya bırakıyor. Bu problemle baş edebilmek için farklı kurumların çalışmalarını uyumlaştırması ve gerçekleştirdikleri birçok uygulamayı sürdürülebilir arazi yönetimi ilkeleriyle hayata geçirmesi gerekiyor" ifadesini kullandı.

Bu kapsamda, Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğünün, bu problemle mücadele etmek için birçok planlama çalışmasını ve uygulamayı hayata geçirdiğini aktaran Eroğlu, "Bu çerçevede hazırlıkları devam eden ve son aşamasına gelen 'Çölleşmeyle Mücadele Stratejisi ve Eylem Planı' ülke topraklarının korunması ve sürdürülebilirliği açısından büyük önem arz ediyor" değerlendirmesinde bulundu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/collesmeyle-mucadelenin-rotasi-ciziliyor_120658.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!