Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: 7 Maddede İstanbul Depremi

Her Yönüyle Kanal İstanbul: Yıkım Büyük Olacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki Kültür A.Ş. tarafından çıkarılan Kanal İstanbul kitabı için 17 farklı disiplinden 29 bilim insanı çalıştı. Kitabın editörlüğünü Prof. Dr. Derin Orhon, Prof. Dr. Seval Sözen ve Prof. Dr. Naci Görür yaptı.

yapi.com.tr
Her Yönüyle Kanal İstanbul: Yıkım Büyük Olacak

Tartışmalı proje Kanal İstanbul’a ilişkin “Kanal İstanbul Çok Disiplinli Değerlendirme” kitabı çıktı. Çarpıcı verilerin de yer aldığı kitapta projeyi ekolojik açıdan değerlendiren Prof. Dr. Doğanay Tolunay projenin Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporunda kesilecek ağaç sayısının eksik hesaplandığına dikkat çekti. Tolunay projenin ÇED raporunda kesilecek ağaç sayısının 200 bin 878 olarak hesaplandığını ancak bu sayının genç ağaçlarla birlikte 394 bini bulduğunu anlattı.

Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’ın haberine göre; Kitabın ‘Kanalın İstanbul ve çevresine Ölümcül Etkileri’ bölümünü Prof. Dr. Derin Orhon ve Prof. Dr. Seval Sözen yazdı. Çalışmanın giriş bölümünde “Ayrıntılı bir inceleme, ÇED raporunda önemli çevresel konuların ya göz ardı edildiğini ya da yanlış değerlendirildiğini açıkça ortaya koymaktadır. ÇED Raporu, çevre tahribatına yol açacak en az 10 önemli sakınca dolayısıyla hemen reddedilmesi gerekirken, kanal yapımına olumlu görüş belirtilmiş ve ÇED bu şekliyle onaylanmıştır” ifadeleri kullanıldı ve bölümün sonunda ‘ya İstanbul ya Kanal’ denildi. Prof. Dr. Doğanay Tolunay da “Kanal İstanbul’un Ekolojik Açıdan Değerlendirilmesi” bölümünü hazırladı. “Ormansızlaşma” bölümünde proje alanında Türkiye’nin en sıkı koruma statüsüne sahip bir muhafaza ormanı yer aldığına dikkat çeken Tolunay proje nedeniyle 287 hektar muhafaza ormanı kaybedileceğine dikkat çekti.

Tolunay özetle şu ifadeleri kullandı: “Orman alanı ve buradaki ağaç sayıları 2012 yılında hazırlanan Orman Amenajman Plaları’ndan alınmıştır. Bu tarihten sonra Terkos Gölü Muhafaza Ormanı’nda gençleştirme çalışmalarına başlanmıştır. Ancak ÇED Raporu’nda bu çalışmalara hiç değinilmemiştir. Bu gençleştirme çalışmaları için milyonlarca lira harcanmış olup, proje ile bu paralar toprağa gömülecektir.”

“Paralı adalet, adalet değildir”
Halkın Kurtuluş Partisi’nin (HKP) Kanal İstanbul Projesi için 17 Ocak’ta verilen ÇED olumlu raporunun iptali için açtığı davada İstanbul 10. İdare Mahkemesi “Keşif ve Bilirkişi İncelemesi” kararı verdi. Mahkeme bilirkişi giderleri için 10 bin TL, keşif harcı için ise 384 TL yatırılmasına hükmetti. Kararın ardından HKP’liler dün bilirkişi ücretinin iptali için dilekçe verdikten sonra basın açıklaması yaptı. HKP İstanbul İl Başkanı Av. Pınar Akbina,“Bilirkişi asgari tarifesine göre en fazla ücret 400 TL. Paralı adalet, adalet değildir.” dedi.

İmamoğlu Kanal İstanbul’u anlattı
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kanal İstanbul projesiyle ilgili, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ile görüştü. 2009’da hazırlanan ‘çevre düzeni planı’nı anımsatan İmamoğlu, “Kesinlikle yapılmamalı” denilen her konunun projede olduğunu vurguladı. Davutoğlu ise “Veriler, benim de cevap alamadığım hususlar. Size açık desteğimizin olacağını ifade etmek isterim.” ifadelerini kullandı.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/her-yonuyle-kanal-istanbul-yikim-buyuk-olacak_180944.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!