Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kanal Güzergahında Özel Proje Alanı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Başakşehir’deki 5.7 milyon metrekarelik alan, Kanal İstanbul projesi için konut, otel, çarşı, çok katlı mağaza inşa etmek üzere “özel proje alanı” olarak planlandı.

yapi.com.tr
Kanal Güzergahında Özel Proje Alanı

Başakşehir Tatarcık bölgesinin imar planları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından değiştirilerek askıya çıkarıldı. Plan açıklama raporunda, 576 hektar yani 5 milyon 760 bin metrekarelik alanı kapsayan alanın bakanlıkça ilan edilen “Özel Proje Alanı” içinde kaldığı, bir kısmının da bakanlığın 2019 yılında revize ettiği “rezerv konut alanı”na dahil olduğu kaydedildi.

Sözcü’den Özlem Güvemli’nin haberine göre; 2015 yılında bakanlığın onayladığı özel proje alanına ilişkin imar planlarının, 2017 yılında İstanbul 12. İdare Mahkemesi tarafından iptal edildiği aktarıldı. İptal nedeniyle plansız kalan alanda güncel verilerle yeni plan hazırlandığı kaydedildi.

 


Çevresinde büyük projeler var
Raporda, planlama alanı çevresinde yapımı devam eden ve henüz başlamamış olan büyük proje ve yatırımlar bulunduğuna dikkat çekilerek “Bu projelerden bazıları Kuzey Marmara Otoyolu, Kanal İstanbul Projesi, Yenişehir Projesi, 3. Havaalanı Projesi'dir.” denildi.

Bu projeler tamamlandığında bölgeye olan ilgi ve talebin artacağı, bölgenin nüfusunda artış meydana geleceği belirtilerek “Nüfusun artması ile yeni konut ve donatı ihtiyaçları ortaya çıkacak ve bu ihtiyaçların bir kısmının karşılanması amacıyla planlama alanının bölge içindeki önemi artacaktır.” denildi.

Ayrıca planlama alanı çevresinde yapılan, yapımı devam eden ve yapılması düşünülen konut projelerinin, planlama alanının çevresini değiştireceği ve merkez konumuna gelmesini sağlayacağı belirtildi.

Yeni plana göre 45 bin 677 kişinin yaşaması öngörülen 5.7 milyon metrekarelik alanda; yükseklikleri 5 ve 7 kat arasında değişen konut, otel, çok katlı mağaza, büro, çarşı, lokantalar yapılacak.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kanal-guzergahinda-ozel-proje-alani_180568.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!