Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Hereke’de Tarihî Ağaçlar ve Evler Korumaya Alındı

Kocaeli’nin Körfez ilçesine bağlı Hereke beldesinde bulunan 70 ev ile 150 yıllık 100 ağaçlar koruma altına alındı. Bursa Tabiat Varlıklarını

Zamanb>Kocaeli’nin Körfez ilçesine bağlı Hereke beldesinde bulunan 70 ev ile 150 yıllık 100 ağaçlar koruma altına alındı.

Bursa Tabiat Varlıklarını ve Tarihi Eserleri Koruma Kurumu tarafından koruma altına alınan Hereke’deki ağaçların 150 yıllık oldukları bildirildi. Kocaeli’nin en önemli turistlik yerlerinden biri olan Hereke’de, koruma altına alınan evlerin en önemli özelliği, taştan ve ahşaptan yapılmış olması. Sümerbank Dokuma Fabrikası tarafından yaptırılan ve bugün Kocaeli Üniversitesi tarafından kullanılan tamamı taştan yapılmış bu evlerin, en az bir asırlık geçmişe sahip olduğu belirtiliyor. Vatandaşlara ait olup da, koruma altına alınanlar ise tamamen ahşaptan inşa edilmiş. Evleri koruma altına alınan vatandaşlar ise bu durumdan oldukça rahatsız. Vatandaşlar, “Bizim evlerimizi ne devlet alıyor, ne de bize sattırıyor. Bir yerinde tadilat dahi yapamıyoruz. Kendi evimizde, kendi malımızla perişan oluyoruz. Bu konuda bize yardımcı olmaları gerekiyor. Bunların koruma altına alınması güzel, ancak bizlerin de bu malların tasarrufunda hiçbir yere danışmadan söz sahibi olmamız gerekir. Bir yangın dahi çıksa, biz mahkemelerde zor durumda kalmış olacağız. Böyle tarihi eserlerin korunması güzel bir çalışmadır. Ancak, biz bu koruma işleminden mağdur oluyoruz. Evlerimizi istimlak etsinler.” diye dert yanıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/herekede-tarihi-agaclar-ve-evler-korumaya-alindi_3298.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!