Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Hereke'deki Tarihî Çivisiz Köşkün Restorasyonunda Çivi Kullanıldı!

Kocaeli’nin Körfez ilçesine bağlı Hereke beldesinde 1882 yılında 2. Abdülhamit döneminde yaptırılan ve yapımında çivi kullanılmayan tarihî köşkün r

Zamanb>Kocaeli’nin Körfez ilçesine bağlı Hereke beldesinde 1882 yılında 2. Abdülhamit döneminde yaptırılan ve yapımında çivi kullanılmayan tarihî köşkün restore çalışmalarında, çivilerin kullanıldığı iddia edildi.

Türkiye’nin bir markası olan Hereke halılarını yerinde incelemek amacıyla Hereke’deki halı dokuma fabrikasına gelen Alman İmparatoru 2. Wilhelm Kaiser ve İmparatoriçe Victoria için yaptırılan köşk, beldenin halıdan sonra en önemli simgesi konumunda bulunuyor. Bugün halka kapalı bulunan köşk, 2. Abdülhamit zamanında İstanbul’da 3 günde yapılmış. İstanbul’da yapılan köşk bir günde de Hereke’ye gemilerle getirilerek, monte edilmiş. Hiçbir çivinin kullanılmadığı köşk, sadece özel misafirlere ve turistlere açık bulunuyor.

Geçen yıl, restore edilmek amacıyla birtakım çalışmaların başlatıldığını belirten Milli Saraylar Dairesi Hereke Şubesi’nden bir yetkili, “Köşkte birtakım çalışmalar yapıldı, ama aslına uygun yapılmadı. Çünkü köşkün restoresi amacıyla yapılan çalışmalarda çivi kullanılmıştır. Köşkün içindeki eşyalar gelişigüzel durmaktadır.” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/herekedeki-tarihi-civisiz-koskun-restorasyonunda-civi-kullanildi_3012.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!