Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

‘Herkes için Kent’

Türkiye Mimarlar Odası’nın Ankara Şubesi, Cengiz Bektaş’ın “Herkes için Kent” başlıklı yeni kitabını yayımladı. Önemli bir çalışmadır bu. Çok uzun yıllar, devletimizin, belediyelerimizin, bilim âlemimizin, hatta kent uzmanlarımızın ihmal ettiği bir konu üzerine eğiliyor. “Yaşlılar”la “engelliler”in kent yaşamındaki gereksinimleri ve bunları

Cumhuriyet ANKARA
‘Herkes için Kent’

Cengiz Bektaş çok yönlü bir yaratıcı aydındır. Ulusal ve uluslararası ödüller kazanmış olan bir mimar. Türkiye’de, Almanya’da, ABD’de, en son Makedonya’da mimarlık alanında konuk öğretim üyesi... 20 kitaplı bir şair... Deneme ve inceleme yazarı... Çevirmen... Çocuk kitapları yazarı... Türkiye-Yunanistan Dostluk Derneği ve Yazarlar Sendikası Başkanı... Konferansçı...

Mekân, mimarlık, estetik, çevre ve kent konularında ülkemizin en bilgili ve duyarlı, en yetkin ve yenilikçi uzmanlarından biri... Ankara’da Etimesgut Camisi ile Denizli Çarşısı’nı ve başka düzinelerle ilginç eser yaratmış olan Cengiz Bektaş, mimaride gelenek ile yenilikleri üstün başarıyla bağdaştırmıştır. Modern mimarimizde çok önemli bir yeri vardır.

Türkiye Mimarlar Odası’nın Ankara Şubesi, Cengiz Bektaş’ın “Herkes için Kent” başlıklı yeni kitabını yayımladı. Önemli bir çalışmadır bu. Çok uzun yıllar, devletimizin, belediyelerimizin, bilim âlemimizin, hatta kent uzmanlarımızın ihmal ettiği bir konu üzerine eğiliyor. “Yaşlılar”la “engelliler”in kent yaşamındaki gereksinimleri ve bunları karşılamak üzere neler yapabileceği hakkında. Uygar ve insancıl kentler, yaşayanlarının her türlü güvenliğini düşünen, koruyan, bu amaçla her önlemi alan, bu uğurda hiçbir şeyi esirgemeyen kentlerdir.

Bektaş “engelliler”in nüfustaki orantısının yüzde 12 olduğunu belirliyor. Onlar için gerekli olan güvenlik önlemlerinin çoğu, yaşlılar, çocuklar, hastalar için de (zorunlu değilse de) yararlı olacaktır. Denebilir ki toplam nüfusumuzun üçte biri, kendine çekidüzen veren kentlerde güvenli yaşamaktan yarar sağlayacaktır. Nice kentimizde engelliler ve yaşlılar için güvenli yaşama koşulları yaratılmış değildir. Kimisinde -bu arada Ankaramızda - yetersizlik yaygın olduğu gibi, mevcut koruma, güvenlik ve bakım tedbirlerinin yarım yamalak, bozuk, çarpık çurpuk bulunduğu da göze çarpmaktadır.

Başta Büyükşehir Belediyesi, tüm Ankara belediyeleri engellilerin ve yaşlıların gereksinimlerini saptayıp zorunlu düzenlemeleri yapmalı ve mevcut araç ve önlemleri denetlemek için kapsamlı projeler hazırlamalıdır. Bu, bazı bakımlardan zor ve masraflı bir iştir ama, ihtiyaçları büyük olan milyonlarca insanımızın sağlığı ve güvenliği uğruna mutlaka yürürlüğe konulmalı.

Cengiz Bektaş’ın “Herkes için Kent” başlıklı yeni eseri, saptadığı ilkelerle, içerdiği özlem ve resimlerle, bu yaşamsal işin nasıl gerçekleştirilebileceğini mükemmel belirliyor.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/herkes-icin-kent_75767.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!