Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Herkes için Sağlık" Teması ile İzmir'in EXPO 2020 için Adaylık Çalışması

Seferihisar Belediye Başkanı ve İzmir'in EXPO 2015 adaylığı Genel Sekreteri Tunç Soyer, İzmir'in EXPO 2020 adaylığı konusunda çok az zaman kaldığını, bu konuda bir sivil inisiyatifin başlatılması gerektiğini söyledi.

yapi.com.tr / AA
"Herkes için Sağlık" Teması ile İzmir'in EXPO 2020 için Adaylık Çalışması

Seferihisar Belediye Başkanı ve İzmir'in EXPO 2015 adaylığı Genel Sekreteri Tunç Soyer, İzmir'in EXPO 2020 adaylığı konusunda çok az zaman kaldığını, bu konuda bir sivil inisiyatifin başlatılması gerektiğini söyledi.

Ege Genç İşadamları Derneği (EGİAD) tarafından düzenlenen ''İzmir'in EXPO Yolculuğu'' konulu konferansta konuşan Soyer, 160 yıldır yapılan EXPO'nun dünyanın en büyük sergisi olduğunu, düzenlendiği kentlere büyük katkılar getirdiğini belirterek İzmir'in bu konuda hiçbir deneyiminin bulunmamasına rağmen EXPO 2015 adaylığı kapsamında 65 oy almasının başarı olduğunu ifade etti.

Türkiye'ye oy veren ülkelerin şu anda Türkiye'den gelecek adaylık açıklamasını beklediğini, aday olunmamasının ülke açısından prestij kaybı olacağını savunan Soyer, EXPO 2020 adaylığı için Brezilya'dan Sao Paulo, Birleşik Arap Emirlikleri ve Tayland'ın aday olduğunu ancak en ciddi adayın Sao Paulo olacağını ifade etti.

İzmir'in ''Herkes için Sağlık'' temasını büyük ihtimalle değiştirmeyeceğini, değiştirmemesi gerektiğini kaydeden Soyer, organizazyon yeriyle ilgili de yine İnciraltı'nın gösterilmesi gerektiğini kaydetti.

Türkiye'nin artık adaylık için çalışmaya başlaması gerektiğine dikkat çeken Soyer, şunları söyledi:

''Takvim çok hızlı ilerliyor. EXPO danışmanları çok geç kaldığımızı ifade ediyor. EXPO'yu Mayıs ayında düzenleyebilmek için başvurunun da aynı tarihte yapılması gerekiyor. Adaylığımızı duyurmak için 2,5 ay vakit var. Bu süre içinde temamızı, düzenleyeceğimiz alanı ve yasal düzenlemeyi bitirmemiz gerekiyor. Tüm bunlar ne zaman konuşulacak, ne zaman mutabakata varılacak? Elimizi çabuk tutmamız gerekiyor. Oylama belki 2012 sonunda, belki de 2013 Mart ayında yapılacak. Bu süreçte 150 ülke ziyaret edilecek ve bir tanıtım projesi hazırlanacak. Tüm bunlara baktığınızda zamanın artık çok azaldığını herkese anlatmak gerekiyor.

Şu anda valimiz tarafından takip kurulu kuruldu. Başbakana mektup hazırladık. 19 Şubat'ta tüm milletvekillerine konu anlatılacak. Onların fikirlerini alacağız. Başbakandan gün bekliyoruz. Yanına gideceğiz ve ümit ediyoruz ki İzmir'in adaylığını duyuracak. Ondan sonra yeni bir organizasyon modeline soyunacağız.''

Bu süreçte Ege Genç İşadamları Derneği'nin aktif rol alması gerektiğini ifade eden Soyer, derneğin EXPO 2020 için gönüllü kaydı toplamaya başlaması, bu konuda bir manifesto hazırlaması gerektiğini söyledi.

Ankara'nın EXPO 2020'ye aday olma talebini de değerlendiren Soyer, ''İyi ki Ankara aday olmak istediğini açıkladı, yoksa İzmir'in bir tarafını kaldıracak hali yoktu. Ankara'nın hiç şansı olmadığını düşünüyorum. Ama İzmir'in de artık bir şeyler yapması lazım. Bu konuda bir sivil inisiyatifin başlatılması, yola çıkması, başbakanın tavrını, valinin, belediye başbakanın hızını da etkileyecektir. Bu konuda EGİAD üyeleri harekete geçmelidir'' dedi.

Ankara'nın adaylığının ''kentin belediye başkanının fantezisinden başka bir şey olmadığını'', bu talebe ''Ankaralılar'ın desteğinin olmadığını'' ileri süren Soyer, ''Ankara'nın adaylığını hiç ciddiye almıyorum. Bu konuda İzmir, Ankara'ya göre fersah fersah ileride'' dedi.

Soyer, İzmir'in aday olması halinde işin patronajının valilikte olması gerektiğini de sözlerine ekledi.

EGİAD Başkanı Temel Aycan Şen ise EXPO 2015 sürecinde İzmir'in önemli bir deneyim sağladığını belirterek, EXPO 2020 adaylık çalışmaları kapsamında EGİAD olarak çalışmaya hazır olduklarını, gönüllü kaydıyla ilgili çalışmalara yarından itibaren başlayacaklarını söyledi.

Şen, İzmir'deki kurumların bu süreçte öne çıkma iddiasında olmaması, tek bir yumruk olma özelliğine katkıda bulunması gerektiğini de kaydetti.


ETİKETLER: kurum kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/herkes-icin-saglik-temasi-ile-izmirin-expo-2020-icin-adaylik-calismasi_85661.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!