Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Herkes İstediği Yere İstediğini Yapamaz'

İzmir'de çeşitli açılışlara katılan Orman Bakanı Pepe, ülkede 40 yılda çevre düzeni planlarının yüzde 5'i uygulanırken, bu rakamı geçen yıl yapılan çalışmalarla yüzde 50'nin üzerine çıkarttıklarını belirterek, "Herkes istediği yere istediğini yapacak dönemi geride kaldı" dedi.

Yeni Şafak Gazetesi
'Herkes İstediği Yere İstediğini Yapamaz'

zmir'de çeşitli açılışlara katılan Orman Bakanı Pepe, ülkede 40 yılda çevre düzeni planlarının yüzde 5'i uygulanırken, bu rakamı geçen yıl yapılan çalışmalarla yüzde 50'nin üzerine çıkarttıklarını belirterek, "Herkes istediği yere istediğini yapacak dönemi geride kaldı" dedi.

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, ülkede 40 yılda çevre düzeni planlarının yüzde 5'i uygulanırken, bu rakamı geçen yıl yapılan çalışmalarla yüzde 50'nin üzerine çıkarttıklarını belirterek, "Herkes istediği yere istediğini yapacak dönemi geride kaldı" dedi. Çeşitli açılışlara katılmak ve ziyaretlerde bulunmak üzere İzmir'e gelen Bakan Pepe'yi, Adnan Menderes Havalimanı'nda Vali Oğuz Kaan Köksal, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, Çevre ve Orman İl Müdürü Osman Tatar karşıladı. Programıyla ilgili basın mensuplarına açıklama yapan Bakan Pepe, "Bugünkü toplantı ve ziyaretlerde ülkemizde uzun yıllardır ihmal edilmiş olan İzmir, Manisa, Kütahya bölgelerini kapsayan çevre düzeni planlarının müzakeresini yapacağız. Türkiye, 1960'lı yıllarda planlı döneme geçmesinin ardından 40 yılda ancak ülkedeki çevre düzeni planlarının yüzde 5'ni yapmıştır. Biz bunu 2006 çalışmalarında yüzde 50'lerin üzerine çıkartmış oluyoruz. Bu planlar, Anayasa hükmünde olan planlardır. Bu planlarla Türkiye sağlıklı kentleşmeye, düzenli sanayileşmeye, sağlıklı bir altyapı imkanına erişmiş olacaktır. Bu planlarla ileride yapılacak bütün planlara ışık, yön ve istikamet verme imkanı vardır" dedi.

Türkiye'de tarım topraklarının korunması gerektiğini söyleyen Çevre ve Orman Bakanı Pepe, "Lokal olarak yapılan planlar, uygulamada bir takım sıkıntılar, uyumsuzluklar içermektedir. Türkiye'nin bugünkü çarpık kentleşmesi ve sanayileşmesi, en önemlisi tarım topraklarının sanayiye kurban edilmesi bu planlar sayesinde engellenecektir. Ne pahasına olursa olsun Türkiye'nin su kaynaklarını, sulak alanlarını, korunan alanlar ve tarım alanlarını mutlak suretle koruyacak bir plan anlayışı, yapmış olduğumuz çalışmanın tam merkezindedir. Herkes şunu bilmelidir; herkes istediği yere istediğini yapacak dönemi geride kaldı. Yeni bir dönemin açıldığını, planlı yaşamın çağdaş kent ve ülke olmanın olmazsa olmazı olduğunun altını bir kez daha çiziyorum" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/herkes-istedigi-yere-istedigini-yapamaz_51202.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!