Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Hes Kablo İhracat Hedefini...

HES Kablo Enerji Kaçağını Önleyen Kablo Üretimine Başladı

HES Kablo, Kayseri'deki yeni tesislerinde, üstün teknik özelliklere sahip Orta ve Yüksek Gerilim Enerji Kabloları üretimine başladı. HES Kabl

Dünyab>HES Kablo, Kayseri'deki yeni tesislerinde, üstün teknik özelliklere sahip Orta ve Yüksek Gerilim Enerji Kabloları üretimine başladı.
HES Kablo'dan yapılan açıklamaya göre, şimdiye kadar sadece 35 kV'a kadar XLPE orta gerilim kablosu üreten Şirket, bundan sonra en fazla 220 kV'a kadar üretim yapabilecek. Yeraltında rahatça ve güvenle kullanılabilen HES XLPE Orta ve Yüksek Gerilim Enerji Kabloları sayesinde, enerji kaçağı önlenerek ülkenin enerji kayıplarının kazanca dönüştürülmesi sağlanabilecek.

1974 yılında enerji kabloları üretmek üzere kurulan HES Kablo, zaman içinde bakır haberleşme kablosu, fiber optik kablo, LAN&Data kablosu, alüminyum iletkenli kablo ve iletken, elektrolitik bakır tel, emaye bobin teli ve PVC granül üretimini gerçekleştirerek kablo ve tel sektörünün tamamına hitap eden çok geniş bir ürün yelpazesine sahip oldu. Yapımına 2000 yılında başlanan, Orta ve Yüksek Gerilim Enerji Kablosu Üretim Tesisleri, en yeni teknolojiye sahip olmasının yanı sıra, entegre tesis olma özelliği de taşıyor. Telin üretime girişinden, kablo olarak çıkışına kadar tüm işlemler yaklaşık 16.100 m2 alana sahip aynı tesiste gerçekleşiyor. Böylece hem hammadde, hem de üretim aşamalarında titiz ve devamlı bir kalite kontrol yapılabiliyor.

İzolasyonda, günümüz kablo sanayinin en önemli malzemelerinden olan XLPE kullanılıyor. XLPE'nin yüksek termik dayanıklılık ve uzun ömür; büyük sıcaklık değişimlerine karşı dayanıklılık; kimyasallara karşı yüksek dayanıklılık; mekanik direnç yüksekliği, tekrarlı bükülmelere dayanıklılık; sürekli akım taşıma kapasitesi ve kısa devre dayanımının yüksekliği gibi üstün özellikleri bulunuyor.

ISO 9001 ve ISO 14001 belgelerine sahip olan ; TSE, VDE ve diğer uluslararası standartlarına uygun olarak üretim yapan Hes Kablo, üretime başladığı bu yeni ürünüyle, enerji kablosu ürün yelpazesini eksiksiz tamamlamış oldu.

İstanbul Sanayi Odasının her yıl belirlemiş olduğu ilk 500 firma sıralamasında HES, 2001 yılı rakamlarına göre 101. sırada yer alma başarısını gösterdi. Ayrıca 2002 yılı toplam üretiminin yüzde 50'sini dünya'nın her yerinden 60'ın üzerinde ülkeye ihraç ederek dünya kablo sektöründe önemli bir marka haline geldi.

Üretimde yüksek teknoloji

HES XLPE üretiminde CV (Continuous Vulcanizing) yöntemi kullanılıyor. Bu yöntemde, alüminyum ve bakır iletkenli orta ve yüksek gerilim enerji kablolarının izolasyonu, alt ve üst yarı iletken tabakaları aynı anda gerçekleşiyor. İzolasyon Malzemeleri,vakumlu ambalajlarında temin ediliyor ve tam otomasyonlu taşıma, yükleme ve kurutma sistemleri kullanılarak ekstrüzyon işlemine tabi tutuluyor. Bu yöntemde izolasyonu yapılan kablo, içinde nitrojen gazı bulunan basınçlı sıcak bir tüpün içerisinden geçiriliyor. Tüp sıcaklığı 200-4500C arasında olup tüp basıncı ise yaklaşık 10 bar'dır. Bu yöntemle, polietilen içerisine Peroxide (katalizör) katılmak suretiyle yeni bir kimyasal yapı oluşturuluyor. Polietilen molekülleri ayrıştırılıp moleküler bağları kuvvetlendiriliyor. Bu süreçte izolasyonun oluşması, ısı ve zamana bağlı bir grafik veriyor. Bu reaksiyon sonucunda termoplastik malzemenin termoset malzemeye dönüşmesi sağlanıyor. Bu aşamadan sonra kablo, su veya nitrojen gazı yardımıyla soğutuluyor, daha sonra atmosfer basıncına çıkarılarak makaralara sarılıyor. Şu anki HES Kablo üretim makinesinin (üretim hattı), dünyanın en önde gelen üretici firmalarından "Maillefer" tarafından kurulduğu, dolayısıyla bu tesislerin sadece Türkiye'de değil dünyadaki en son teknolojik kurulumlardan biri olduğu vurgulandı.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/hes-kablo-enerji-kacagini-onleyen-kablo-uretimine-basladi_4296.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!