Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

HES Karşıtı Ömer Şan Polis Takibinden "Şaşkın"

Enerji Bakanı Yıldız'ın katıldığı panelde sivil polislerce izlenen Derelerin Kardeşliği Platformu'ndan Ömer Şan, "hukuksuz projelerle, yasalar çerçevesinde mücadele ediyoruz; olay beni üzdü" dedi. Yıldız'ın toplantı konuşmalarının Çevre Bakanı'nınkilere göre daha olumlu bulan Şan, Eroğlu'nu istifaya çağırdı.

bianet.org
HES Karşıtı Ömer Şan Polis Takibinden "Şaşkın"

Hidroelektrik santral (HES) projelerine karşı mücadele eden Derelerin Kardeşliği Platformu'nun dönem sözcüsü Ömer Şan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın da katıldığı bir panelde sivil polislerce izlenmesi ile ilgili bianet'e konuştu. Dün (28 Ekim) Rize'de yapılan "Enerji Verimliliği" başlıklı bir panele, gazeteci olduğundan kendisine gönderilen bir davetiye ile görev amacıyla katıldığını belirten Şan "Salonun çoğunluğu memur ve kamu çalışanlarından oluşuyordu. Arkamda dört sivil polisin beni izlediğini yanımdaki diğer gazeteci arkadaşlar haber verdi. Aralarda da peşimizde dolaşıyorlardı. Bir anlam veremedim" dedi.

"Emniyet Müdürü bugün bir açıklama yaparak "izlemenin söz konusu olmadığını" söyledi ama o tabii öyle bir açıklama yapacak. Salondakiler de zaten tanıdığımız simalar" diye konuşan Şan, konudan üzüntü duyduğunu söyledi.

"Dayatılmaya çalışan hukuksuz projelere karşı, anayasal haklarımız çerçevesinde mücadele ediyoruz; platform olarak şiddetin aksine, tüm bölgelerde halkın tepkisini farklı yollardan ortaya koymasını engelliyoruz. Bugüne kadar bir taşkınlıkta da bulunmadık."

"Eroğlu'nun yapacağı en iyi şey, istifa etmek"

"Biz dere, su ve vadilerimizin katledilmesine seyirci kalmamak için toprak ve yaşam mücadeleleri veriyoruz. Suçlamalarla konuyu farklı yerlere taşımaya çalışan açıklamalara da anlam veremiyorum."

Şan Enerji Bakanı Yıldız'ın toplantıdaki konuşmalarını ise şöyle değerlendirdi: "Şirin gözükerek Rize'den mesajlar verdi. Çevreye zarar verecek projelerin ayıklanması gerektiğinden bahsetmesi olumlu; kendisi Çevre Bakanı Veysel Eroğlu'na göre daha çevreci açıklamalar yaptı. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın da açıklamalarını düşünürsek, Çevre Bakanı'nı duyarlılığa davet ediyoruz."

"Yapacağı en mantıklı şey, görevini bırakıp istifa etmek olur. Yeri gelinde Maliye bakanı, Enerji Bakanı gibi açıklamalar yapmakta. Turizm bölgesi ilan edilen, çevre örgütlerinin koruduğu bu yerleri en başta Çevre Bakanlığı'nın koruması ve projelere karşı çıkması gerekirdi."

Günay: SİT tasarısıyle ilgili tereddütlerimiz var

Günay dün Ordu Üniversitesi açılışında, doğal SİT alanı ilan etme yetkisinin Çevre ve Orman Bakanlığı'na devredilmesi ile ilgili tasarının zamanlamasının uygun olmadığını söyleyerek "Bazı tereddütlerimiz var. Yasa üzerinde daha çalışılması gerekiyor; dikkatle takip ediyoruz" diye konuştu.

Çevre Bakanı Eroğlu ise, İkizdere Vadisi'nin doğal SİT alanı ilan edilmesi kararına tepki gösterek, HES karşıtlarını "yurtdışından rüşvet alan çevreciler" olarak suçlamıştı.

ETİKETLER: çevre
http://www.yapi.com.tr/haberler/hes-karsiti-omer-san-polis-takibinden-saskin_83515.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!