Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Hesapsız Projeler Yapıldı Markalı Konutzedeler Kapıda

Türkiye'de gayrimenkul geliştirme konusunda bir yıl önce Merrill Lynch'in ortaklığında kurulan Krea Gayrimenkul'ün İcra Kurulu Üyesi Zafer Ergüven önümüzdeki aylarda markalı konutzedelerin ortaya çıkacağını söyledi.

Referans Gazetesi
1


ürkiye'de gayrimenkul geliştirme konusunda bir yıl önce Merrill Lynch'in ortaklığında kurulan Krea Gayrimenkul'ün İcra Kurulu Üyesi Zafer Ergüven önümüzdeki aylarda markalı konutzedelerin ortaya çıkacağını söyledi. Ergüven, bazı bölgelerde hesapsız yapılan markalı konut projelerinin tamamlanma veya satılma riski taşıdığını, bu nedenle alıcılar arasında önümüzdeki aylarda markalı konutzedeler olabileceğini söyledi. Krea'nın ilk yılını geride bırakması nedeniyle kurucu ortağı Hakan Kodal, İcra Kurulu Üyesi Zafer Ergüven, ticari projelerden sorumlu İcra Kurulu Üyesi Maxence Liagre perşembe akşamı gazetecilerle bir araya geldi. Toplantı sonrası Referans'ın sorularını yanıtlayan Ergüven, son yıllarda sektöre dışardan katılımlar gerçekleştiğini ve işi inşaat veya proje olmayanların maketten yaptıkları ön satışlara güvenerek projeler ürettiğini belirtti.

Ergüven, "Maketten satış yapmak aslında borçlanma ile finansman sağlamaktır. Ama pek çok şirket ilk projelerinden sağladıkları fonu daha ilk projesini bitirmeden başka yeni projelerin temelini atmak için plase ettiler. Sanırım sorun da buralardan çıkacak, çünkü piyasada onların beklediği kadar satış yok" dedi. Ergüven bununla birlikte maketten satış yapma döneminin bittiği tezine katılmadığını da dile getirerek doğru yerde yapılmış doğru projelerin her zaman maketten ön satış yapabileceğini ama bunun eskisi gibi yüzde 70'ler oranında olamayacağını söyledi.

Son dönemde kendilerine bazı müteahhit firmaların gelip "Konutlarımızı toptan alıp, satar mısınız" diye sorduğunu anlatan Ergüven, "Bazı bölgelerde konut arzı şişti, oralarda sorun olabilir. Ama biz ticari gayrimenkul işindeyiz. Konut arzının fazla olduğu yerler bizim için hazır alışveriş merkezi potansiyeli demektir. Yani bizim yatırımlarımızda risk yok" diye konuştu.

2008 AVM'ler için kritik yıl
Krea'nın ticari projelerden sorumlu İcra Kurulu Üyesi Maxence Liagre, 2008'in alışveriş merkezleri konusunda gerçeklerin ortaya çıktığı bir yıl olacağını, inşaat halindeki pek çok projenin 2008'den itibaren faaliyete geçeceğini söyledi. Liagre, "Bu yüzden 2008-2009 kritik yıllar. Türkiye'nin alışveriş merkezi formatı ortaya çıkacak" dedi. Hakan Kodal ise bu yıla göre daha iyi olacağını düşündüğü 2008'in, belli bölgelerde yükselen, belli bölgelerde alçalan ama genelde yukarı doğru giden bir trend yaşanacağını öne sürdü. Kodal, "Önemli olan bu piyasada yukarı gidecek ürün tiplerini, lokasyonları veya hedef kitleleri bulmak. Hesabınızı piyasaların çok parlak olduğu 2005-2006'ya göre yaptıysanız, 2008 kolay bir yıl olmayacak" dedi.

Yatırımları 650 milyon doları buldu, hedef 5 milyar dolar
Türkiye'de gayrimenkul geliştirme konusunda bir yıl önce Merrill Lynch'in ortaklığında kurulan Krea Gayrimenkul, ilk yılında yatırım tutarı 650 milyon doları bulan 5 proje ve iki ödüle birden sahip oldu. Toplam inşaat alanı 600 bin metrekareye ulaşan projelerden üçü İstanbul dışında gerçekleştirilecek. Portföyü alışveriş merkezi ağırlıklı olan şirketin hayata geçecek projelerinden biri güney sahillerinde yazlık konutlardan oluşacak. İlk yılındaki performansı ile Euromoney Liquid Real Estate Awards'da 2007'nin en başarılı Gayrimenkul Geliştirme Şirketi ve Fon Yöneticisi seçilen Krea Gayrimenkul ödülünü 25 Eylül'de Londra'da yapılacak bir törenle teslim alacak. Krea İcra Kurulu Başkanı Hakan Kodal, önümüzdeki 5 yılda 5 milyar dolarlık projeye imza atacaklarını söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/hesapsiz-projeler-yapildi-markali-konutzedeler-kapida_56484.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • sn. hakan kodal ve sn. zafer ergüven beyleri yapmış oldukları yorumdan dolayı destekliyorum. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!